Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nový projekt For You pomáhá ženám s rakovinou prsu

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | foto: Shutterstock

PRAHA Sdílet názory, pocity a zkušenosti z léčby rakoviny prsu a dozvědět se o novinkách v prevenci a léčbě umožní projekt For You. Ročně v Česku rakovinou prsu onemocní přes 6000 žen, zemře 1600. Jde o nejčastější zhoubný nádor u žen, během života onemocní každá devátá.

Léčba díky brzké diagnóze patří v onkologii k nejúspěšnějším. V Česku žije 50 000 žen, které tento nádor měly nebo mají.

Portál umožňuje klást dotazy odborníkům, zhlédnout videorozhovory s nimi a získat praktické rady pro zdravější životní styl. Ženy mohou svěřit svůj příběh, napsat tipy a rady, pomohou tak ostatním pacientkám. V aplikaci Kalendář si mohou nastavit termíny lékařských prohlídek. Součástí projektu jsou charitativní akce. Lidé mohou přispět například na rozšíření onkologického stacionáře pro ambulantní léčbu v pražské Fakultní nemocnici Motol.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku se díky fungujícímu screeningu až 40 procent nádorů odhalí v samém počátku, kdy se dají úplně vyléčit. Zdravotní pojišťovny hradí ženám od 45 let jednou za dva roky preventivní mamografické vyšetření prsu.

V prevenci je klíčové samovyšetření. Ženy by si měly každý měsíc ve stejné fázi cyklu vyšetřit prsa, vyšetření má dělat také gynekolog každé tři roky ženám od 20 do 39 let, dále pak každý rok. Ženy s rakovinou prsu v rodině by měl lékař odeslat ke genetické konzultaci.

Zdravý životní styl pomáhá

Zhoubný nádor prsu se může projevit bulkou, změnou tvaru prsu, tvaru či zabarvení dvorce či bradavky, vtahováním bradavky nebo výtokem z ní. Nemusí vždy jít o rakovinu, zejména u mladých žen mohou příznaky upozornit na nezhoubný útvar. Největší riziko onemocnění je u žen od 50 do 70 let.

K omezení rizika mohou ženy přispět zdravým životním stylem. Vyváženou stravou a pravidelným cvičením by si měly udržovat přiměřenou váhu. U žen po padesátce s těžkou obezitou stoupá riziko rakoviny prsu 1,6 krát. Podobné riziko přináší i nadměrné pití alkoholu. Riziko naopak snižuje těhotenství a porod prvního dítěte do 30 let věku.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...