Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Reforma psychiatrie? Může vést k masivnímu bezdomovectví

NEVYDÁVAT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NEVYDÁVAT | foto: Standa KrupařLidové noviny

PRAHA Chystaná reforma psychiatrické péče je podle kritiků nevyvážená. Rušení psychiatrických léčeben může mít za následek bezdomovectví duševně nemocných a jejich kriminalizaci. Zkušenosti z USA i Evropy prý ukazují, že komunitní péče nemá kapacitu se o tyto lidi postarat. Zajištěna není ani následná sociální péče. Ministerstvo kritiku odmítlo, pacienti na ulici a bez péče podle něj nezůstanou.

O reformě debatovali dnes psychiatři s politiky a pacienty na semináři v Senátu. Ministerstvo počítá s přesunem péče z velkých institucí do menších center blíž pacientovi, chce na to systém nejprve připravit. První reformu psychiatrické péče hodlá zahájit příští rok a dát na ni šest miliard korun z evropských fondů.

"Rozhodně se nestane, aby v důsledku reformy končili pacienti bez péče a na ulici," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Psychiatři přiznávají, že počet lůžek v léčebnách se určitě musí omezit, vynutí si to ale zlepšení ubytovacího standardu. Za plány na rušení velkých léčeben vidí náměstek ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice a exministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David snahu uspořit veřejné výdaje a možná i získat jejich lukrativní pozemky. Před překotnou reformou varoval také stínový ministr zdravotnictví ČSSD senátor Jan Žaloudík.

ČTĚTE TAKÉ:

"V tuto chvíli není na místě plánovanou reformu kritizovat, znění není hotové, mělo by být v půli roku," řekla Plívová. Ministerstvo podle ní spolupracuje se zástupci ústavní a komunitní péče, pacientů, rodin i pečovatelů, zdravotních pojišťoven i státní správou.

Představou ministerstva podle mluvčí je péči decentralizovat, vzdělat personál a změnit financování zdravotně-sociálních služeb. Pokud se během pár let podaří připravit většinovou společnost na změnu, mohou být léčebny postupně uvolňovány.

"Teprve pak lze mluvit o úbytku lůžek v léčebnách či přeměně na jiná zařízení. Zrušení léčeben tedy není cílem reformy, ale jejím důsledkem," zdůraznila mluvčí.

Posílí se počty ambulantních psychiatrů

Psychiatři souhlasí s rušením lůžek, až bude dostatečná nabídka sociálních služeb, jako jsou chráněné bydlení, chráněné zaměstnávání či stacionáře.

Posílit zhruba o třetinu by se podle přednosty olomoucké psychiatrické kliniky profesora Jána Pavlova-Praška měly také počty ambulantních psychiatrů. Loni ošetřili 600 000 pacientů, na každého měli deset minut, což stačí na předepsání léku, ale ne psychoterapii.

Změna by podle ředitele Psychiatrické léčebny Havlíčkův Brod Jaromíra Maška měla být i v zajištění akutní péče. Léčebny ji poskytují, i když byly zřízeny pro dlouhodobou péči a s pojišťovnami nemají na akutní péči smlouvu. Pokud se změní na psychiatrické nemocnice, jak to plánuje ministerstvo, měly by smlouvu i na tuto péči a ekonomicky by si polepšily.

Na reformu psychiatrické péče by měl navázat systém sociální péče

Podle psychiatrů musí na reformu psychiatrické péče navázat systém následné sociální péče. Řada pacientů končí na ulici, o další se stará rodina. Otec těžkého schizofrenika, kterého propustili z léčebny bez návazné péče, na semináři popsal, jak náročné to pro rodinu je.

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy nepokrývá zákon o sociálních službách potřeby psychiatrických pacientů.

Není zajištěno, aby dostali okamžitou pomoc, když se v určité fázi nemoci zhorší. Při zlepšení naopak často přijdou o invalidní důchod.

Psychiatrie je v České republice podfinancovaná

Odborníci se shodují, že za peníze, které psychiatrie dostává, je problém poskytnout kvalitní péči. Psychiatrie v ČR je dlouhodobě podfinancována.

Jde na ni 3,5 procenta peněz zdravotnictví, průměr EU je osm procent, v některých zemích je to i 12 procent.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (25-30.000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč