Celkový nárůst počtu pacientů přičítají odborníci většímu stresu a nejistotám, které provázejí současný život, ale i větší dostupnosti péče a zmenšení obav lidí vyhledat psychiatra.
Nejčastěji se pacienti léčili s neurotickou poruchou, 38 procent, a afektivní poruchou, 19 procent. K dalším častým poruchám patřila schizofrenie, se kterou se léčilo osm procent pacientů.
Ženy tvoří 60 procent pacientů, výrazně častěji se potýkají s afektivními, neurotickými a organickými duševními poruchami, kde tvoří 62 až 68 procent z celkového počtu pacientů. Častá je u nich také schizofrenie, tvoří přes 54 procent pacientů s touto nemocí.
Muži mají častěji sexuální problémy
Muži jsou v ambulancích psychiatrů výrazněji častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a úchylkám, dále kvůli poruchám vyvolaným alkoholem a nelegálními drogami a pak také kvůli vývojovým poruchám v dětství a dospívání. Mají významný podíl u diagnózy patologické hráčství, kde tvoří 90 procent z 1456 pacientů, a sexuální dysfunkce, kde tvoří téměř tři čtvrtiny z 8985 pacientů.
U dětí do 14 let jsou nejčastější vývojové poruchy v dětství a dospívání, mentální zaostalost a neurotické poruchy, pro které se léčilo dohromady více než 96 procent celkového počtu pacientů tohoto věku.
Celkově největší výskyt psychiatrických poruch uvádějí statistici v Praze, kde je zároveň velmi dobrá dostupnost specializované péče, o 79 procent vyšší než průměr republiky, a v Olomouckém kraji, kde je dostupnost psychiatrické péče naopak o 30 procent nižší než průměr. Hluboko pod republikovým průměrem, o 43 procent, je Karlovarský kraj. Propad je i ve Středočeském kraji, velká část tamních obyvatel ale využívá nabídky pražských zařízení.