9. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Barevné náplasti uleví svalům či kloubům. Není to však bez rizika

Tejpování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tejpování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Růžové, modré nebo třeba žluté náplasti kdekoli na těle. Módní doplněk? Ne, především fyzioterapie - tejpování, konkrétně kineziotejping. Přikládání elastických barevných pásek na konkrétní části těla vám uleví od bolesti či usnadní pohyb. Bez předchozí návštěvy odborníka však může být jejich použití neúčinné nebo dokonce škodlivé.

Tejpování, taping, tejping nebo kineziotejping. Tak se dá nazvat fyzioterapeutická metoda, při které dochází k lepšímu prokrvení šlach, svalů, či kloubů a k jejich relaxaci. Používá se preventivně nebo až po vzniku bolesti.

Samotný tejp většinou nic nevyřeší

„Nefunguje to ale tak, že přiložíme náplast a všechno se tím vyřeší,“ upozorňuje fyzioterapeutka Jana Šimonková. Tejping se většinou používá jako doplněk celkové rehabilitace a sám o sobě prý většinou daný problém neřeší.

Podle všech oslovených terapeutů, je před použitím kineziotejpu důležitá konzultace s lékařem. Ten pacienta naučí, jak ho správně aplikovat a poté ho už může používat sám. „Pokud si pacient nalepí pásku špatně, může si své problémy prodloužit či zhoršit“, vysvětluje fyzioterapeutka Daniela Benediktová. Na internetu jsou také ke shlédnutí nejrůznější instruktážní videa, jak tejp správně aplikovat, podle expertů však nic nenahradí návštěvu odborníka. Každému jedinci navíc vyhovuje něco jiného.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle teraputky Lenky Mikulové by nalepení tejpu mimo postiženou oblast jen nemělo mít žádné účinky. "Pokud by pacient však pásku hodně natáhl, mohl by přetížit okolní tkáně a ublížit si tak," uvažuje. Správné fungování tejpu je totiž závislé na mnoha faktorech. Na síle napnutí, umístění nebo směru, jakým se přikládá.

Pásky jsou voděodolné a vydrží několik dní. Podle Mikulové je však nelze nosit neustále, kůže si musí také odpočinou. Ani Benediktová dlouhodobé používání nedoporučuje: "Předepisuji ho většinou na týden maximálně čtyřikrát za sebou. Pokud ale obtíže nadále trvají, není už tejp vhodným řešením," popisuje.

Móda?

Často můžete vidět někoho v práci či na ulici s touto barevnou "ozdobou". Podle Mikulové sehrála důležitou roli v historii tejpu loňská olympiáda v Londýně, kdy tuto náplast mohli diváci často vidět na sportovcích. Před tím tolik veřejnost tuto léčebnou metodu neznala, přiznává.

Použití kineziotejpů může pomoci i při jiných obtížích. Například při podpoře tvorby mateřského mléka po porodu, bolestivé menstruaci ale i při chrápání či zácpě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz