3. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženy rodí déle než před 50 lety, zjistili vědci

Novorozenec na porodním sále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec na porodním sále. | foto: Shutterstock

Mnoho úkolů se nyní daří zvládnout mnohem rychleji než před 50 lety, ale porody přirozenou cestou k nim zřejmě nepatří. Ženy rodí o dvě až tři hodiny déle. Zjistila to americká vládní studie.

V porovnání s 60. lety minulého století americké ženy v posledních letech strávily o dvě až tři hodiny déle v porodních bolestech, uvedli vědci amerických národních zdravotních ústavů. Podle nich by proto lékaři měli přehodnotit definici toho, co se považuje za "normální" předporodní fázi.

Čas navíc v současnosti připadá na první fázi porodních bolestí, která je nejdelší z celého procesu a předchází fázi "tlačení", píše se ve studii zveřejněné v odborném časopise American Journal of Obstetrics & Gynecology.

Může za to epidurální anestezie?

Na tomto trendu se podílí také skutečnost, že jiné jsou i současné matky v porovnání s těmi, které rodily před 50 lety. Průměrně jsou starší, více váží a jejich novorozeňata jsou rovněž větší. "Ale i když zahrneme tyto měnící se demografické faktory, pořád vycházejí delší porodní bolesti," řekla hlavní autorka studie Katherine Laughonová.

Studie podle Laughonové nedokázala plně stanovit možné příčiny tohoto rozdílu. Jedním z nabízejících se vysvětlení ale může být skutečnost, že v dnešní době je mnohem běžnější epidurální anestezie, která sice zmírní porodní bolesti, ale protáhne je o zhruba 40 až 90 minut.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V současnosti si epidurál nechá v USA píchnout zhruba 55 procent rodiček, zatímco před 50 lety to byla jen čtyři procenta. Podstatně také ve Spojených státech stoupl počet žen rodících císařským řezem ze tří procent před 50 lety na současných dvanáct. A 31 procent současných rodiček dostává oxytocin, který stimuluje kontrakce - před 50 lety to bylo jen 12 procent žen.

ČTK, Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz