Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Většina Čechů si přeje nekuřácké restaurace

Španělé si od neděle už v barech nezakouří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělé si od neděle už v barech nezakouří | foto: Reuters

Kouření v restauracích. Otázka, která rozděluje společnost. Podle posledního průzkumu si ale většina lidí přeje, aby cigarety z restaurací zmizely - celých 78 procent lidí. Z kuřáků, kterých je v České republice téměř čtvrtina, je pro zákaz 40 procent.

Oznámil to Radek Jalůvka, šéf společnosti Ipsos Tambor, která s Univerzitou Karlovou průzkum letos v dubnu provedla.

Podle Denisy Kasl Kollmannové z fakulty sociálních věd UK je Česko jednou z posledních zemí, kde je kouření v restauracích povoleno. Také úmluvu Světové organizace (WHO) o kontrole tabáku ratifikovala ČR jako poslední ze zemí EU po osmi letech odkladů až letos. Ministerstvo zdravotnictví předloží na podzim návrh tabákové novely, v jedné z variant je i zákaz kouření v restauracích.

V průzkumu odpovídalo 8488 lidí. Více než polovině, 52 procentům, vadí kouření v restauracích, výrazně častěji ženám, 61 procentu, než mužům, 43 procentům. Kouření vadí ve větší míře vysokoškolákům a rodinám s dětmi.

Kuřáci omezují život ostatním

Přesně 61 procent dotázaných se domnívá, že kuřáci omezují svobodu nekuřáků, myslí si to i 28 procent kuřáků. Průzkum rovněž potvrdil, že počet zastánců zákazu kouření v restauracích roste. Podle loňského průzkumu společnosti Median bylo pro zákaz téměř 70 procent lidí, čtyři roky předtím 50 procent, nyní 78 procent. V roce 2007 podporovalo zákaz jen 13 procent kuřáků, nyní 40 procent.

no smoking


Kouř z cigaret jako hlavní zdroj znečištěného vzduchu patří s nekvalitní obsluhou a špatným jídlem k nejčastějším důvodům nespokojenosti při návštěvě restaurace. Je na druhém místě v tomto žebříčku. Podle Mirka Slíže z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy kleslo po zavedení zákazu kouření v Irsku znečištění vzduchu v restauracích o 93 procent.
Data podle něho rovněž ukázala, že po zákazu kouření neklesla návštěvnost.

Restauratéři se zákazu obávají, mohl by jim ale pomoci

Provozovatelé restaurací se odlivu hostů obávají, i proto jsou mnozí proti zákazu kouření. Podle průzkumu je ale pro většinu kuřáků kouření v restauraci jen doplněk, chodí tam hlavně kvůli jídlu, přátelům, pití a atmosféře. Kouření v restauraci je opravdu důležité jen pro devět procent zákazníků a jen pro čtvrtinu kuřáků.

"Pokud se v restauracích nebude kouřit, přestane tam chodit jen minimum lidí, naopak tam začnou chodit ti, kterým u jídla tabákový kouř vadí - hlavně rodiny s dětmi a nekuřáci. Valná většina kuřáků bude chodit do restaurace dál," shrnul Jalůvka. Celkový počet návštěv by mohl stoupnout o tři až šest procent a tržby restaurací až o šest miliard korun, řekl.

Problém se zákazem kouření v restauracích budou podle Jalůvky mít spíše tabákové firmy. Klesne jim odbyt - podle průzkumu vykouří kuřák v průměru za návštěvu restaurace devět cigaret. Zkušenosti evropských zemí ukazují, že po zavedení zákazu klesl počet vykouřených cigaret o třetinu, u méně závislých kuřáků o polovinu. Klesly i počty dospívajících, kteří si svoji první cigaretu zapálili s kamarády v restauraci.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Pronájem, byt 3+1, 85 m2, Jindřichův Hradec, ul. U Nádraží
Pronájem, byt 3+1, 85 m2, Jindřichův Hradec, ul. U Nádraží

sídliště U Nádraží, Jindřichův Hradec - Jindřichův Hradec II
14 300 Kč/měsíc