Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Základ lékárničky je dezinfekce. Expertka radí, co vzít na dovolenou a jak získat léky na předpis v cizině

Zdraví

  5:00
Když už jedeme na dovolenou, měli bychom být také připravení na s ní spojená zdravotní rizika. I když se chováme rozumně, může nás na slunci rozbolet hlava nebo to přeženeme s opalováním, o nenadálé alergii nemluvě. Jak se na tyto eventuality připravit, radí lékárnice Michaela Bažantová.

Dezinfekční gel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co bychom měli v lékárničce mít, abychom dokázali zvládnout zdravotní potíže na cestách? Existuje nějaký univerzální recept?
Univerzální recept neexistuje, jsou však přípravky, které bychom měli mít v cestovní lékárničce vždy. Mezi ně patří především léky chronicky užívané a léky na bolest a teplotu. Další součásti cestovní lékárničky už volíme podle toho, kdo na dovolenou jede, kam jede, na jak dlouho a za jakým účelem. Jinak bude cestovní lékárnička vypadat, pokud pojedeme s dětmi na týden na chalupu v České republice, jinak, pokud cestujeme s kamarádem na dva měsíce do tropické oblasti mimo civilizaci, a jinak, pokud věnujeme tři neděle svého volna přejezdu Alp na kole ve skupině nadšenců.

Michaela Bažantová

Lidovky.cz: Co když si zapomenu léky, které musím pravidelně užívat?
Pokud si zapomenete léky v České republice, můžete požádat svého ošetřujícího lékaře o vystavení elektronického receptu a jeho zaslání formou SMS. Elektronický recept vám ale v cizině (ani na Slovensku) nepomůže, protože centrální úložiště elektronických receptů je přístupné pouze pro tuzemské lékárny.

Pokud tedy potřebujete své léky v cizině, byť opomenutím nebo prodloužením pobytu, doporučuji požádat místního lékaře o předepsání léku a vyzvednutí v místní lékárně. Názvy léků jsou v různých zemích často odlišné, důležité je, aby léčivý přípravek měl stejnou účinnou látku ve správné formě a množství. Proto s sebou k lékaři vezměte i obal vašeho léku, kde je napsaný název účinné látky, požádejte o název svého lékárníka v ČR nebo si název vyhledejte před návštěvou lékaře na internetu.

MGR. MICHAELA BAŽANTOVÁ

Vystudovala Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové, promovala v roce 1998. Specializační vzdělání Lékárenství I. stupně ukončila v roce 2002. Od roku 1998 působila jako lékárník asistent v Lékárně U Českého lva v Roudnici nad Labem, o šest let později se stává vedoucí lékárnicí v Lékárně U Hedviky v Žandově, od roku 2013 také v Kamenickém Šenově. Na obou pracovištích působí dosud. V současnosti působí jako mluvčí České lékárnické komory.

Lidovky.cz: Hodně lidí trpí alergiemi. Jak se připravit na ně?
Alergici jsou na dovolenou svými léky většinou vybaveni, horší situace může nastat, když se alergie objeví náhle během dovolené. Může se stát, že budete alergičtí na některé exotické jídlo nebo nápoj. Nebo vás může popálit medúza. Proto je lepší, aby součástí cestovní lékárničky byly i léky na alergii (antihistaminika) ve formě tablet a gelů – obojí si můžete pořídit po poradě s lékárníkem bez lékařského předpisu.

Lidovky.cz: Asi mě také může přepadnout i nachlazení nebo horečka, co mi na cestách pomůže?
Vždy byste měli mít u sebe léky na bolest anebo teplotu. Základní účinné látky jsou tři: paracetamol, ibuprofen a kyselina acetylsalicylová. Každá z nich má své výhody i omezení. Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové například nemohou užívat děti nebo lidé s žaludečním vředem. Ibuprofen je mimo jiné nevhodný pro pacienty s poruchou krvetvorby nebo užívající některé chronické léky. Paracetamol například nemohou užívat lidé s poškozením jater. Proto doporučuji se o vhodném léku poradit s lékárníkem.

Lidovky.cz: Mohu léky proti bolesti v případě potřeby také nějak kombinovat?
Tablety, které působí na bolest i teplotu, lze v případě potřeby, například po úrazu, kombinovat s mastí nebo gelem s protizánětlivým a analgetickým účinkem. Pozor však na možné alergie – mnoho protizánětlivých látek může při lokálním použití způsobit v kombinaci se slunečními paprsky silné podráždění.

Lidovky.cz: V cizině jsou časté zažívací potíže a nevolnost. Jak se na ně připravit?
Lze preventivně a po celou dobu užívat probiotika, která vám budou po celou dobu dovolené doplňovat vaši střevní mikroflóru (neboli mikrobiom) a nedovolí osídlení patogenními bakteriemi, které mohou způsobit zažívací potíže. U léků na průjem je nutné být opatrný.

Některé z nich nemohou užívat děti (cloroxin), jiné mohou ovlivnit vstřebávání chronicky užívaných léků a musí se užívat alespoň s dvouhodinovým odstupem (například aktivní uhlí). Jiné mohou pouze zastavit vylučování, ale nezbaví nás škodlivých bakterií. Také záleží na tom, kam cestujete.

V některých zemích, především v Egyptě, léky na průjem běžně dostupné v ČR na patogenní bakterie nefungují. Důležitá je v tomto směru prevence: nepít vodu z kohoutku, nepoužívat ji ani na čištění zubů, nejíst „neobalené“ ovoce, nedávat si led do nápojů a tak dál.

Lidovky.cz: Existují prý také žvýkačky proti nevolnosti. Jsou spolehlivé? Jak fungují?
Ano, jsou vhodné pro dospělé a mladistvé od 15 let a pomáhají proti kinetózám. Nesmí je děti a těhotné nebo kojící ženy. Dimenhydrinát, který žvýkačka obsahuje, mění účinek některých léků, proto je dobré poradit se o vhodnosti použití tohoto léku s lékárníkem. Nesmí ho například lidé, kteří užívají starší typ antidepresiv.

Lidovky.cz: Hodně z nás si na dovolené zasportuje. To může být spojeno s lehkými úrazy, odřeninami. Asi bych měl mít něco na ošetření a dezinfekci…
Dezinfekce je opravdový základ lékárničky na aktivní dovolenou. Osobně ji považuji za důležitější součást než náplast. Respektive pokud na neošetřenou, neomytou, nevydezinfikovanou ránu použijete náplast, je to horší, než když ránu omyjete a vydezinfikujete a necháte bez náplasti.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč