Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žampion mandlový: Léčivou houbu využil při léčbě rakoviny i Ronald Reagan

USA

  6:11
Tým rakouských vědců přišel s novou nadějí pro pacienty trpící rakovinou. Nejnovější výzkumy potvrdily léčivé účinky exotického žampionu mandlového (ABM). Díky obsahu látky D-glukanu mají plodnice této houby protinádorové a antimutagenní účinky a významně posilují imunitu organismu.

Plodnice žampionu mandlového. foto: Proimunitu.cz

„Žampion mandlový byl za posledních 25 let podroben pečlivému vědeckému výzkumu, během kterého vyšlo najevo, že má překvapující protinádorové a antimutagenní účinky. Lze jej tedy využít nejen jako preventivní, ale i léčebný přípravek u řady onkologických onemocnění, například u rakoviny dělohy,“ popisují ve zprávě rakouští experti.

Exotická houba žampion mandlový se vyskytuje v přírodě pouze v Brazílii, v horské oblasti Piedade jihozápadně od Sao Paula. Již v roce 1965 američtí vědci zkoumali plodnice těchto žampionů poté, co zjistili, že všude tam, kde byla houba sbírána a konzumována, byl zaznamenán nižší výskyt rakoviny a místní obyvatelé se tam vyznačovali dlouhověkostí.

Léčil se jím i prezident Reagan

Později prezident Spojených států Ronald Reagan podpořil léčbu svého kožního nádoru i dlouhodobou konzumací ABM. Tento fakt způsobil, že se žampion mandlový stal jedním z nejznámějších potravinových doplňků v celém světě s vědecky zdůvodněnými účinky.

„Biologicky aktivní látky z žampionu mandlového působí proti hepatitis B a C, proti alergiím, proti rakovině, AIDS, snižují všechny typy cholesterolu v krevním séru, snižují krevní tlak a hladinu krevního cukru při cukrovce,“ uvádí portál Proimunitu.cz.

Jedinečné glukany

Hlavní léčivou látkou, kterou žampion mandlový obsahují, jsou polysacharidy – glukany. Ty působí pozitivně na imunitní systém, což podporuje léčbu zhoubných nádorových onemocnění, podporují hojení ran či léčbu infekčních onemocnění. Nejvíce účinných látek ABM se nachází ve zdravých částech plodnice žampionu mandlového.

Unikátní zpracování

Nejcennější je zdravá část plodnice, která obsahuje mnohem vyšší množství léčebných látek než například podhoubí. Tím se odlišuje ABM zpracovávané formou extraktu z těchto zdravých částí oproti jiným postupům. Vysoce koncentrované výtažky se vymačkávají ze zdravé části hub a z nich se dalším zpracováním získá prášek, kterým se plní kapsle.

Důležitý je výběr

V dnešní době existuje řada obdobných přípravků, například sušené plodnice, tablety, nálevové sáčky či různé výluhy. Důležité je si uvědomit, z jakých částí hub je daný přípravek vyrobený a kolik obsahuje účinné látky.

„Mnoho přípravků vyskytujících se na trhu je vyráběno jak z plodnice, tak například právě jen z podhoubí žampionu mandlového nebo jiné houby. Podhoubí však obsahuje jen velice malé množství léčebných látek. Dalšími méně účinnými alternativami jsou přípravky, kde se výchozí suroviny při zpracování pouze rozemelou a smíchají s pojivem. Taková přípravek obsahuje kromě pojiva pouze velmi malé množství rozemletých hub a tím pádem i malé množství léčivých látek,“ upozorňují odborníci.

Autor: