Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Žampion mandlový: Léčivou houbu využil při léčbě rakoviny i Ronald Reagan

Plodnice žampionu mandlového. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plodnice žampionu mandlového. | foto: Proimunitu.cz

Tým rakouských vědců přišel s novou nadějí pro pacienty trpící rakovinou. Nejnovější výzkumy potvrdily léčivé účinky exotického žampionu mandlového (ABM). Díky obsahu látky D-glukanu mají plodnice této houby protinádorové a antimutagenní účinky a významně posilují imunitu organismu.

„Žampion mandlový byl za posledních 25 let podroben pečlivému vědeckému výzkumu, během kterého vyšlo najevo, že má překvapující protinádorové a antimutagenní účinky. Lze jej tedy využít nejen jako preventivní, ale i léčebný přípravek u řady onkologických onemocnění, například u rakoviny dělohy,“ popisují ve zprávě rakouští experti.

Exotická houba žampion mandlový se vyskytuje v přírodě pouze v Brazílii, v horské oblasti Piedade jihozápadně od Sao Paula. Již v roce 1965 američtí vědci zkoumali plodnice těchto žampionů poté, co zjistili, že všude tam, kde byla houba sbírána a konzumována, byl zaznamenán nižší výskyt rakoviny a místní obyvatelé se tam vyznačovali dlouhověkostí.

Léčil se jím i prezident Reagan

Později prezident Spojených států Ronald Reagan podpořil léčbu svého kožního nádoru i dlouhodobou konzumací ABM. Tento fakt způsobil, že se žampion mandlový stal jedním z nejznámějších potravinových doplňků v celém světě s vědecky zdůvodněnými účinky.

„Biologicky aktivní látky z žampionu mandlového působí proti hepatitis B a C, proti alergiím, proti rakovině, AIDS, snižují všechny typy cholesterolu v krevním séru, snižují krevní tlak a hladinu krevního cukru při cukrovce,“ uvádí portál Proimunitu.cz.

Jedinečné glukany

Hlavní léčivou látkou, kterou žampion mandlový obsahují, jsou polysacharidy – glukany. Ty působí pozitivně na imunitní systém, což podporuje léčbu zhoubných nádorových onemocnění, podporují hojení ran či léčbu infekčních onemocnění. Nejvíce účinných látek ABM se nachází ve zdravých částech plodnice žampionu mandlového.

Unikátní zpracování

Nejcennější je zdravá část plodnice, která obsahuje mnohem vyšší množství léčebných látek než například podhoubí. Tím se odlišuje ABM zpracovávané formou extraktu z těchto zdravých částí oproti jiným postupům. Vysoce koncentrované výtažky se vymačkávají ze zdravé části hub a z nich se dalším zpracováním získá prášek, kterým se plní kapsle.

Důležitý je výběr

V dnešní době existuje řada obdobných přípravků, například sušené plodnice, tablety, nálevové sáčky či různé výluhy. Důležité je si uvědomit, z jakých částí hub je daný přípravek vyrobený a kolik obsahuje účinné látky.

„Mnoho přípravků vyskytujících se na trhu je vyráběno jak z plodnice, tak například právě jen z podhoubí žampionu mandlového nebo jiné houby. Podhoubí však obsahuje jen velice malé množství léčebných látek. Dalšími méně účinnými alternativami jsou přípravky, kde se výchozí suroviny při zpracování pouze rozemelou a smíchají s pojivem. Taková přípravek obsahuje kromě pojiva pouze velmi malé množství rozemletých hub a tím pádem i malé množství léčivých látek,“ upozorňují odborníci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!