Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žampion mandlový: Léčivou houbu využil při léčbě rakoviny i Ronald Reagan

Zdraví

  6:11
Tým rakouských vědců přišel s novou nadějí pro pacienty trpící rakovinou. Nejnovější výzkumy potvrdily léčivé účinky exotického žampionu mandlového (ABM). Díky obsahu látky D-glukanu mají plodnice této houby protinádorové a antimutagenní účinky a významně posilují imunitu organismu.

Plodnice žampionu mandlového. foto: Proimunitu.cz

„Žampion mandlový byl za posledních 25 let podroben pečlivému vědeckému výzkumu, během kterého vyšlo najevo, že má překvapující protinádorové a antimutagenní účinky. Lze jej tedy využít nejen jako preventivní, ale i léčebný přípravek u řady onkologických onemocnění, například u rakoviny dělohy,“ popisují ve zprávě rakouští experti.

Exotická houba žampion mandlový se vyskytuje v přírodě pouze v Brazílii, v horské oblasti Piedade jihozápadně od Sao Paula. Již v roce 1965 američtí vědci zkoumali plodnice těchto žampionů poté, co zjistili, že všude tam, kde byla houba sbírána a konzumována, byl zaznamenán nižší výskyt rakoviny a místní obyvatelé se tam vyznačovali dlouhověkostí.

Léčil se jím i prezident Reagan

Později prezident Spojených států Ronald Reagan podpořil léčbu svého kožního nádoru i dlouhodobou konzumací ABM. Tento fakt způsobil, že se žampion mandlový stal jedním z nejznámějších potravinových doplňků v celém světě s vědecky zdůvodněnými účinky.

„Biologicky aktivní látky z žampionu mandlového působí proti hepatitis B a C, proti alergiím, proti rakovině, AIDS, snižují všechny typy cholesterolu v krevním séru, snižují krevní tlak a hladinu krevního cukru při cukrovce,“ uvádí portál Proimunitu.cz.

Jedinečné glukany

Hlavní léčivou látkou, kterou žampion mandlový obsahují, jsou polysacharidy – glukany. Ty působí pozitivně na imunitní systém, což podporuje léčbu zhoubných nádorových onemocnění, podporují hojení ran či léčbu infekčních onemocnění. Nejvíce účinných látek ABM se nachází ve zdravých částech plodnice žampionu mandlového.

Unikátní zpracování

Nejcennější je zdravá část plodnice, která obsahuje mnohem vyšší množství léčebných látek než například podhoubí. Tím se odlišuje ABM zpracovávané formou extraktu z těchto zdravých částí oproti jiným postupům. Vysoce koncentrované výtažky se vymačkávají ze zdravé části hub a z nich se dalším zpracováním získá prášek, kterým se plní kapsle.

Důležitý je výběr

V dnešní době existuje řada obdobných přípravků, například sušené plodnice, tablety, nálevové sáčky či různé výluhy. Důležité je si uvědomit, z jakých částí hub je daný přípravek vyrobený a kolik obsahuje účinné látky.

„Mnoho přípravků vyskytujících se na trhu je vyráběno jak z plodnice, tak například právě jen z podhoubí žampionu mandlového nebo jiné houby. Podhoubí však obsahuje jen velice malé množství léčebných látek. Dalšími méně účinnými alternativami jsou přípravky, kde se výchozí suroviny při zpracování pouze rozemelou a smíchají s pojivem. Taková přípravek obsahuje kromě pojiva pouze velmi malé množství rozemletých hub a tím pádem i malé množství léčivých látek,“ upozorňují odborníci.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....