Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. června 2017 6:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zbraň v boji proti rakovině prsu. Riziko úmrtí může snížit lék na cholesterol

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Novou nadějí a zároveň cennou zbraní v boji proti rakovině prsu může být běžný lék na snížení hladiny cholesterolu. Statiny, kterými se léčí zvýšená hladina některých lipidů v krvi, mohou podle studií snížit riziko úmrtí na následky karcinomu prsu až o 40 procent.

Tým mezinárodních vědců zkoumal sedm stávajících studií zahrnujících přes 197 tisíc žen a zjistili, že užívání jakéhokoliv statinu snižuje riziko úmrtí na nádorové onemocnění prsu o 27 procent. Nejsilnější účinek byl zaznamenán u žen, které byly sledovány méně než čtyři roky. Riziko se tak snížilo o 38 procent. Ukázalo se, že na ženy sledované delší dobu nemá užívání významný vliv. Uvedl to britský server The Independent.

Statiny zmenšují pravděpodobnost návratu onemocnění

Odborníci a charitativní organizace vyzývají ke klinické studii, která by testovala účinek léků porovnáním dvou skupin pacientů. Výzkum, který byl představen na schůzi Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) v Chicagu, vychází z poznatků zjištěných na začátku letošního roku – pacientky s rakovinou prsu, které užívají statiny, mají menší pravděpodobnost návratu nemoci. Podle týmu Národního onkologického centra v Pekingu vykazuje silně ochranný účinek běžný typ statinu, který je rozpustný v tucích, oproti statinu hydrofilnímu. Podle údajů z Informačního centra zdraví a sociální péče (NHS) bylo v loňském roce napsáno téměř 63 milionů receptů na statiny rozpustné v tucích, včetně veřejnosti známému Simvastatinu. Ten je určen ke snížení hladin cholesterolu a tukových látek nazývaných triglyceridy v krvi.

Doktor Pin-liang Liou z oddělení onkologického pekingského centra uvedl: „Udělali jsme metaanalýzu a ukázalo se, že statiny skutečně mohou změnit prognózu rakoviny prsu. Je ale omezena jejich typem a časem užívání. Lipofilní statiny (rozpustné v tucích), prostupují buněčnou membránou mnohem snadněji. Mají nějaký dobrý účinek na imunitní systém, který může pomoci zabít rakovinotvorné buňky.“ Dodal, že věří, že statiny budou v budoucnosti prokázanou a užitečnou léčbou rakoviny prsu.

Dlouhodobý účinek léků zůstává nejasný

Studii uvítala také baronka Delyth Morganová, generální ředitelka největší britské výzkumné charity rakoviny prsu, Breast Cancer Now. Upozornila, že jsou ještě potřebná klinická testování na dvou samostatných skupinách pacientů. „Navzdory pokrokům v léčbě si stále některé typy rakoviny prsu nacházejí způsoby, jak se stát odolnými vůči lékům a pokračují v růstu,“ řekla Morganová. Sdělila také, že tento výzkum naznačuje přínos statinů, jejich dlouhodobý účinek ale zůstává nejasný, a je třeba dále zkoumat i rizika.

Breast International Group (BIG) se zaměřuje na spolupráci mezi výzkumníky na celosvětové úrovni v oblasti rakoviny prsu. Její zveřejněný výzkum v časopisu Journal of Clinical Oncology v dubnu zjistil, že ženy, které užívají statiny, žijí déle než ty, které je neužívaly. Během osmi let sledovali vědci osm tisíc žen, z toho přes 1400 z nich se rakovina vrátila. Šance na přežití byla o 18 procent vyšší u těch, které již na počátku studie užívaly statiny.

V loňském roce laboratorní výzkum zveřejněný v časopise Cancer Research Breast také zjistil, že některé rané nádory prsu mohou produkovat molekulu „vyrobenou“ z cholesterolu, který napodobuje estrogen a povzbuzuje růst nádorů. Použití statinů u těchto pacientů by mohlo být cenným přírůstkem léčby rakoviny prsu, uvedli vědci.

bapBarbora Pospíšilová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.