Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbraň v boji proti rakovině prsu. Riziko úmrtí může snížit lék na cholesterol

Zdraví

  6:10
PRAHA - Novou nadějí a zároveň cennou zbraní v boji proti rakovině prsu může být běžný lék na snížení hladiny cholesterolu. Statiny, kterými se léčí zvýšená hladina některých lipidů v krvi, mohou podle studií snížit riziko úmrtí na následky karcinomu prsu až o 40 procent.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tým mezinárodních vědců zkoumal sedm stávajících studií zahrnujících přes 197 tisíc žen a zjistili, že užívání jakéhokoliv statinu snižuje riziko úmrtí na nádorové onemocnění prsu o 27 procent. Nejsilnější účinek byl zaznamenán u žen, které byly sledovány méně než čtyři roky. Riziko se tak snížilo o 38 procent. Ukázalo se, že na ženy sledované delší dobu nemá užívání významný vliv. Uvedl to britský server The Independent.

Statiny zmenšují pravděpodobnost návratu onemocnění

Odborníci a charitativní organizace vyzývají ke klinické studii, která by testovala účinek léků porovnáním dvou skupin pacientů. Výzkum, který byl představen na schůzi Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) v Chicagu, vychází z poznatků zjištěných na začátku letošního roku – pacientky s rakovinou prsu, které užívají statiny, mají menší pravděpodobnost návratu nemoci. Podle týmu Národního onkologického centra v Pekingu vykazuje silně ochranný účinek běžný typ statinu, který je rozpustný v tucích, oproti statinu hydrofilnímu. Podle údajů z Informačního centra zdraví a sociální péče (NHS) bylo v loňském roce napsáno téměř 63 milionů receptů na statiny rozpustné v tucích, včetně veřejnosti známému Simvastatinu. Ten je určen ke snížení hladin cholesterolu a tukových látek nazývaných triglyceridy v krvi.

Doktor Pin-liang Liou z oddělení onkologického pekingského centra uvedl: „Udělali jsme metaanalýzu a ukázalo se, že statiny skutečně mohou změnit prognózu rakoviny prsu. Je ale omezena jejich typem a časem užívání. Lipofilní statiny (rozpustné v tucích), prostupují buněčnou membránou mnohem snadněji. Mají nějaký dobrý účinek na imunitní systém, který může pomoci zabít rakovinotvorné buňky.“ Dodal, že věří, že statiny budou v budoucnosti prokázanou a užitečnou léčbou rakoviny prsu.

Dlouhodobý účinek léků zůstává nejasný

Studii uvítala také baronka Delyth Morganová, generální ředitelka největší britské výzkumné charity rakoviny prsu, Breast Cancer Now. Upozornila, že jsou ještě potřebná klinická testování na dvou samostatných skupinách pacientů. „Navzdory pokrokům v léčbě si stále některé typy rakoviny prsu nacházejí způsoby, jak se stát odolnými vůči lékům a pokračují v růstu,“ řekla Morganová. Sdělila také, že tento výzkum naznačuje přínos statinů, jejich dlouhodobý účinek ale zůstává nejasný, a je třeba dále zkoumat i rizika.

Breast International Group (BIG) se zaměřuje na spolupráci mezi výzkumníky na celosvětové úrovni v oblasti rakoviny prsu. Její zveřejněný výzkum v časopisu Journal of Clinical Oncology v dubnu zjistil, že ženy, které užívají statiny, žijí déle než ty, které je neužívaly. Během osmi let sledovali vědci osm tisíc žen, z toho přes 1400 z nich se rakovina vrátila. Šance na přežití byla o 18 procent vyšší u těch, které již na počátku studie užívaly statiny.

V loňském roce laboratorní výzkum zveřejněný v časopise Cancer Research Breast také zjistil, že některé rané nádory prsu mohou produkovat molekulu „vyrobenou“ z cholesterolu, který napodobuje estrogen a povzbuzuje růst nádorů. Použití statinů u těchto pacientů by mohlo být cenným přírůstkem léčby rakoviny prsu, uvedli vědci.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat