Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženám po padesátce řídnou kosti, neléčí se

Rentgen - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rentgen - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Třetina Češek po padesátce trpí řídnutím kostí, jen každá desátá se ale s touto obtíží léčí. Na problém upozorní Pochod proti osteoporóze, při kterém účastníci vystoupají ve středu odpoledne na Petřín.

České národní fórum proti osteoporóze tak chce připomenout, že Česko nemá ucelený program boje proti postmenopauzální osteoporóze, která v zemi postihuje zhruba 700.000 žen. Pochod se koná při příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na čtvrtek.

U žen po padesátce kvůli výpadku hormonů kosti řídnou, stávají se křehčí a snáze se lámou. Podle dlouhodobých statistik pětina žen po zlomenině do roka zemře. Po první zlomenině roste až pětkrát riziko další zlomeniny.

ČTĚTE TAKÉ:


"V jiných zemích EU je postmenopauzální osteoporóza vnímána jako závažný problém, protože i přes pokroky v diagnostice a léčbě těchto zlomenin přibývá," řekl předseda správní rady Českého národního fóra proti osteoporóze europoslanec Milan Cabrnoch.

Vyšetření kvality kostí není zbytečností

Podle profesora Jana Štěpána z pražského Revmatologického ústavu by si ženy, zejména po dovršení padesátky, měly nechat vyčíslit index FRAX, který ukazuje míru pravděpodobnosti, že do deseti let je postihne tato zlomenina.

Do pěti let po nástupu menopauzy by měly ženy podstoupit i vyšetření kvality kostí - pokud je zhoršená, měl by je lékař poslat na specializované osteologické pracoviště. Právě odeslání k osteologovi bývá podle profesora v Česku problematické. U valné většiny pacientek pak vede léčba jen ke zhojení zlomeniny, přitom by měla následovat další léčba, včetně léků brzdících úbytek kostní hmoty.

Chůzí pro pevné kosti

Stav kostí zlepšuje pohyb, proto mottem letošního Světového dne osteoporózy je "Chůzí pro pevné kosti". Pohyb, stejně jako každé mechanické zatížení, totiž zmírňuje odbourávání kostní hmoty a naopak kost posiluje. Profesor Štěpán radí chodit alespoň dvě hodiny denně.

Pochod na Petřín startuje ve 14:06 u dolní stanice lanové dráhy. Čas je zvolen podle počtu kostí v těle, kterých je 206 (anglické sledování času 02:06). Na Petříně čeká úspěšné chodce občerstvení a pamětní list. Mohou absolvovat školení v pochodu s holemi Nordic Walking a nechat si změřit hustotu kostí pomocí ultrazvukového denzitometru.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....