7. června 2010 10:20, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rozloučení se Smoljakem proběhne v pátek v Žižkovském divadle

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vzpomínka na Ladislava Smoljaka v Divadle Járy Cimrmana  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínka na Ladislava Smoljaka v Divadle Járy Cimrmana | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA S režisérem, scenáristou a hercem Ladislavem Smoljakem, který zemřel po těžké nemoci v neděli 6. června, se veřejnost bude moci rozloučit v pátek 11. června v Žižkovském divadle v Praze.

Divadlo Járy Cimrmana tam nalezlo v roce 1992 střechu nad hlavou.

"Divadlo, na jehož jevišti stál Láďa Smoljak naposled 27. května ve hře České nebe, bude v době od 10:00 do 15:00 hodin pietně vyzdobeno. Našeho kolegu připomenou fotografie a bude tam znít i jeho hlas. Přijít mohou všichni a věnovat mu tichou vzpomínku," řekl dnes ČTK manažer souboru Václav Kotek. Obřad posledního rozloučení se pak uskuteční v úzkém kruhu rodiny a přátel.

Dále čtěte:

Podle Kotka bude muset divadelní soubor po smrti jednoho ze svých zakladatelů omezit počet představení. Dosud totiž byly

Muzeum Járy Cimrmana v Letohradu uctí Smoljakovu památku

Při slavnostním otevření muzea Járy Cimrmana v Letohradě na Orlickoústecku uctí příští pondělí organizátoři památku režiséra, spisovatele a herce Ladislava Smoljaka.
"Zatím konkrétní scénář nemáme, ale přijede šest členů divadla. Určitě Ladislava Smoljaka uctí například minutou ticha," řekla Marie Minářová z muzea.
Do Letohradu se chystají Smoljakovi kolegové Zdeněk Svěrák, Petr Brukner, Miloň Čepelka, Bořivoj Penc, Jan Hraběta a Genadij Rumlena.

všechny role v jednotlivých hrách alternovány a existovaly vlastně dvě skupiny se Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem v čele. "Hrát ale budeme stoprocentně dál," upozornil Kotek.

Jak dodal, neruší se start pátého ročníku Spanilé jízdy cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova, který se 12. června uskuteční ve Zlaté Olešnici. Účastníci dojedou do Tanvaldu, kde bude v 16:00 hodin na balkoně městského kina Jas odhalena socha Jára Cimrman v mlze. Večer se tam uskuteční repríza hry České nebe.

Ve stejný den se v Lázních Bohdaneč na Pardubicku uskuteční přehlídka díla Járy Cimrmana v podání amatérských souborů. Pod názvem Cimrman v lázních odehrají ochotníci hry Lijavec, Záskok, Posel z Liptákova a Akt.

Anketa

Která cimrmanovská hra je podle vás nejlepší?

Akt 419
Domácí zabijačka 460
Hospoda Na mýtince 967
Vražda v salonním coupé 417
Němý Bobeš 299
Cimrman v říši hudby 295
Dlouhý, Široký a Krátkozraký 1574
Vyšetřování ztráty třídní knihy 790
Posel z Liptákova 959
Lijavec 299
Dobytí severního pólu 6098
Blaník 922
Záskok 4057
Švestka 914
Afrika 301
České nebe 757
ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz