130 let

Rusové ženou cenu ropy vzhůru

Česko

PRAHA Světové ceny ropy začaly nový rok silným růstem a americká ropa se včera vyhoupla na nové maximum za více než dva měsíce, když barel ropy stál 81 dolarů. Trhu s ropou pomáhá současný ropný spor Ruska s Běloruskem a chladné počasí ve Spojených státech amerických.

Americká lehká ropa kolem jedenácté hodiny dopolední posílila o více než jeden a půl dolaru na 80,99 dolaru za barel a vyšplhala se až na 81,16 dolaru, nejvýše od loňského 26. října.

Za celý loňský rok její cena po prudkém předloňském propadu stoupla o 78 procent a zaznamenala nejvyšší přírůstek od roku 1999. Je však stále jen mírně nad polovinou loňského červencového maxima 147,27 dolaru.

Rusko a Bělorusko vedou zatím neúspěšná jednání o podmínkách dodávek ropy na letošní rok. V neděli se objevily nepotvrzené zprávy, podle nichž Rusko zastavilo dodávky ropy do dvou běloruských rafinerií. To vzbudilo obavy z toho, že by se mohl opakovat výpadek dodávek ruské ropy do Evropy z doby před třemi lety. Včera však běloruská státní ropná společnost uvedla, že ruská ropa protéká ropovodem Družba normálně.

„Otázka ruských dodávek Bělorusku nemá sice v tuto chvíli na trh velký vliv, je to však nepohodlná připomínka toho, že spor může vybuchnout a narušit dodávky do Evropy,“ řekl agentuře Reuters komoditní manažer japonské firmy Newedge Ken Hasegawa.

Ropu nadále podporuje pokračující mrazivé počasí ve Spojených státech a předpovědi, že přetrvá i tento týden. Mráz v Americe zde zvyšuje poptávku po surovinách k topení, zejména po topném oleji, jehož se nejvíce na světě spotřebovává v severovýchodní části USA.

Kromě ropy včera rostly i ceny dalších komodit. Stejně tak i akcie. Americký dolar naopak klesal. Akciový index Standard & Poors 500 si dopoledne v New Yorku připisoval 1,4 procenta. Dolar oslabil proti všem šestnácti hlavním světovým měnám, čímž pomohl ceně zlata k nejprudšímu růstu za uplynulé dva měsíce.

Pozitivní zprávy včera přišly z Číny, kde v prosinci průmyslová výroba stoupla nejrychleji od dubna 2004.

„Očekáváme, že v roce 2010 budeme svědky pokračujícího ekonomického oživení, přestože ve většině odvětví nebude příliš prudké,“ řekl agentuře Bloomberg Richard Urwin, který pro londýnskou společnost BlackRock řídí investiční strategie.

Také index evropských akcií Dow Jones Stoxx 600 si včera dopoledne v New Yorku připisoval 1,1 procenta a pokračoval tak v loňském trendu, kdy posílil o 28 procent. Optimismus se však nevyhnul ani akciím ve střední Evropě.

Polský burzovní index WIG20 posílil nejvíce za uplynulý měsíc, když stoupl o 2,3 procenta na 2444,58 bodu.

Hvězdou včerejšího obchodování se stala strojírenská společnost Pol-Aqua, jejíž akcie stouply o 6 procent na 18,45 zlotého. Firma totiž oznámila, že získala zakázku v hodnotě 91,5 milionu zlotých.

Rafinérská společnost PKN Orlen posílila o 4,3 procenta na 35,4 zlotého, což je pro ni šestnáctiměsíční maximum.

Investory potěšila i stavební společnost PBG, která je největší svého druhu v Polsku, neboť pro letošní rok očekává růst tržeb o dvacet procent. Akcie PBG proto včera na Varšavské burze zdražily o 3,3 procenta na 209,8 zlotého. Šéf PBG Jerzy Wisniewski přitom svůj odhad označil za „celkem zdrženlivý scénář“.

Těžařská společnost KGHM Polska Miedz posílila o 2,4 procenta na 108,5 zlotého, Nahoru ji táhly světové ceny mědi, které se kvůli stávce v chilských dolech dostaly na šestnáctiměsíční maximum.

Naopak akcie hotelového řetězce Orbis klesly o 4,6 procenta na 42,3 zlotého, neboť firma vyjednává s věřiteli o změkčení podmínek půjček v celkovém objemu 99 milionů dolarů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás