Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Slovenská policie v souvislosti s vraždou Kuciaka podnikatele Vadalu a dalších 6 osob

Svět

  9:32aktualizováno  16:31
BRATISLAVA - Slovenská policie ve čtvrtek při raziích na východě země zadržela v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka sedm osob. Na tiskové konferenci v Košicích to podle slovenských médií novinářům řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Gašpar uvedl pouze iniciály zadržených, ze kterých ale vyplývá, že mezi nimi je i italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal v nedokončeném článku a o jehož zadržení předtím informovala média. Gašpar také zmínil informace o nové stopě ve vyšetřování případu, které se týkají slovenského nejvyššího soudu.

Policista před domem Antonina Vadaly. foto: ČTK

Razie v objektech spojovaných s Vadalou kriminalisté zahájili ráno. Podle portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, policie zasahovala v Trebišově a Michalovcích. Kriminalisté za účasti příslušníků speciální policejní jednotky například prohledávali Vadalův dům a přilehlé prostory v Trebišově.

Podle médií mezi zadrženými jsou také Vadalovi příbuzní. Gašpar řekl, že policisté při raziích zadrželi například počítače, dokumenty a také dvě střelné zbraně, na které má jejich majitel potřebné povolení.

Na Slovensku zavraždili investigativního novináře Kuciaka. Vražda asi souvisela s jeho prací

Kuciak ve svém nedokončeném materiálu napsal, že na východě Slovenska fungují ve vzájemné koordinaci zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kde působí obávaná mafie ‚Ndrangheta. Mezi nimi je i Vadalova rodina. Jejich hlavní podnikatelskou činností na Slovensku je podle novináře zemědělství.

Policejní prezident hovořil také o nové stopě vyšetřování, která se týká nejvyššího soudu. Publicista Radovan Bránik portálu Aktuálně.cz řekl, že vražda Kuciaka spíše mohla souviset s případem korupce na jednom z klíčových slovenských soudů.

„Pokud se mám vyjádřit k tomu, zda se začínáme zabývat podezřeními na nejvyšším soudu, o čem byly v médiích informace, tak ano, potvrzuji, že bylo podáno trestní oznámení v této věci, že by to mohlo mít souvislost (s vraždou novináře). Provádějí se vyšetřovací úkony v tomto směru,“ řekl Gašpar.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy popřel informace, že by jeho redakce měla informace o možné korupci na slovenském soudu, jak o tom hovořil Bránik. Tvrdil, že o této věci s Kuciakem, ale ani s Bránikem nikdy nehovořil.

Gašpar před novináři podle veřejnoprávního vysílání RTVS naopak víceméně vyloučil souvislost vraždy novináře s drogovou stopou, o které sám ve středu informoval. Gašpar tehdy hovořil kromě jiného o prověřování okolností údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů v obci Veľká Mača, kde byl Kuciak spolu se svou partnerkou zastřelen, a také o zadržení jedné osoby.

Matka zavražděné novinářovy přítelkyně Martiny Kušnírové podle listu Plus jeden deň vyslovila obavy z manipulování vyšetřování ze strany slovenské policie a uvítala by zapojení mezinárodního týmu do vyšetřování případu.

Ministr vnitra Robert Kaliňák na sociální síti napsal, že do vyšetřování se zapojila česká i italská policie a že následně potvrdili pomoc Slovensku představitelé Europolu, americké FBI a britského Scotland Yardu.

Antonino Vadala

Italského podnikatele, který se usadil na Slovensku, označila policie v jeho vlasti za možného překupníka drog, který nahradil dopadené členy gangu ‘Ndrangheta. Napsalo to Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), jež vycházelo z policejního vyšetřování pašování kokainu kartelem ‘Ndrangheta z Latinské Ameriky do Itálie. S OCCRP spolupracoval i Kuciak.

Vadalův první kontakt s ‘Ndranghetou spojuje italská policie s událostmi, jež se staly před 17 lety. Pomohl tehdy ukrýt člena klanu Libri-Zindato, který byl na útěku.

Roku 2001 policie nahrála telefonát Vadaly se šéfem Libri-Zindato Franceskem Zindatem. Mluvili o zajištění úkrytu pro pašeráka drog v Bova Marina. Později se zjistilo, že je tato osoba vrah. Na Vadalu stejně jako na 12 dalších mužů byl vydán zatykač a byli obviněni z pašování drog, loupeže, vydírání a nelegálního držení zbraní. Někteří byli dopadeni a usvědčeni, Vadala odešel na Slovensko a zatčení se vyhnul. Obvinění proti němu byla později zrušena.

Muž, jehož pomohl ukrýt, byl Domenico "Mico" Ventura, o němž se začalo hovořit, když policie v roce 2012 získala video, které zachytilo, jak Ventura zastřelil brokovnicí s upilovanou hlavní jiného člena klanu. Odsouzen za to byl na doživotí. Na jiné nahrávce, kterou má rovněž italská policie, Zindato Vadalu žádá, aby jel spolu s dalšími dvěma muži do Říma "potrestat" (fyzicky) osobu, která klan "poškodila". "Je zřejmé, že účastníci této trestní výpravy nařízené šéfem museli být úzce spojeni se zájmy a aktivitami klanu," stojí ve zprávě italského soudce. Z nahrávky ale nevyplývá, zda byl příkaz vyplněn.

Kuciak hledal vazby mezi asistentkou premiéra Roberta Fica Márií Troškovou a Vadalou, jehož označil za osobu přímo napojenou na 'Ndranghetu. OCCRP připomíná, že bývalá modelka Trošková do podnikatelského světa vstoupila jako asistentka bývalého ministra hospodářství a bývalého ředitele televize Markíza Pavola Ruska. OCCRP rekapituluje jeho problém se zákonem, protože byl obviněn z objednání vraždy. OCCRP pak popisuje další dráhu Troškové při založení firmy GIA Management, kde už spolupracovala s Vadalou, a její pozdější přesun k premiérovi Ficovi.

Trošková na úřadu slovenské vlády působila na pozici hlavní státní poradkyně. Tento post po vraždě novináře a po tlaku opozice i části koalice opustila až do vyšetření případu. Stejný postup zvolil tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň, na jehož podnikatelské vazby s osobami patrně blízkými italské mafii Kuciak rovněž upozornil.

Vadala pochází z jihoitalského města Bova Marina, které je domovem Vadalova klanu, který je podle italských soudních zdrojů odpovědný za nejméně 25 vražd, spáchaných v rámci boje o kontrolu nad obchodem s kokainem. Má přímé vazby na drogový kartel v Kolumbii. Řídí ho Domenico Vadala, k němuž podle OCCRP dvaačtyřicetiletého Antonina Vadalu nepojí blízké rodinné vztahy. ‘Ndrangheta byla podle OCCRP považovaná za jednu skupinu organizovaného zločinu, ale ve skutečnosti jde o síť rodin žijících na italském jihu.

Podnikatel Antonino Vadala před dvěma lety v nepublikovaném rozhovoru se slovenským investigativním novinářem Ivanem Megou odmítl, že patří ke klanu Vadaly. Řekl také, že v Kalábrii se pouze narodil a že žil v Miláně. Z jeho vyjádření vyplynulo, že Trošková ve společné firmě vykonávala běžné administrativní práce. Nahrávku rozhovoru Mega s Vadalou nyní zveřejnil portál etrend.sk.

OCCRP uvedla, že v době Kuciakovy vraždy novináři stále pátrali po dalších informacích o Vadalovi. Když se v listopadu obrátili na Vadalova právníka, nijak případ nekomentoval.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...