130 let

Ole Gunnar Solskjaer a jeho mrzutý úsměv. | foto: Reuters

Anglie řeší propadáky gigantů. Liverpool má nechtěný rekord, Solskjaer v ohrožení

Sport
  •   20:57
Když se v neděli odpoledne fotbalisté Manchesteru United potáceli ze hřiště po výprasku 1:6 od Tottenhamu, nenapadlo je, že tohle fiasko může ještě někdo nebo něco v ten den zastínit. A přece: Liverpool, úřadující šampion - mistr Anglie! - prohrál 2:7 s Aston Villou. Jak se to mohlo stát?

Nejbláznivější den v dějinách anglické Premier League!

Šestnáct gólů ve dvou zápasech a divoké výsledky, po nichž padli favorité na kolena.

Lídr Derby Wayne Rooney a manažer Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer v...
Ole Gunnar Solskjaer a Odion Ighalo slaví vítězství Manchesteru United nad...

„Do jisté míry jsme si tenhle výsledek zapříčinili sami,“ kroutil hlavou Ole Gunnar Solskjaer nad dětinskými chybami, které United při domácí porážce kupili. „Těžko se mi to vysvětluje, tohle je můj nejhorší den coby trenéra United.“

„Takhle jsme se do historie zapsat pochopitelně nechtěli. Po prvním gólu jsme úplně vypadli z konceptu,“ krčil rameny i trenér Jürgen Klopp.

Od září 1953 se nestalo, aby mistr v Anglii dostal sedm gólů v jednom zápase. Byla to nejtvrdší porážka Liverpoolu za posledních sedmapadesát let!

Nečekaná. Nevídaná. Šokující.

Slova domácího nováčka Watkinse, pro kterého byly tři góly v zápase první v ligové kariéře, svědčí o mnohém: „Jo, nastřílel jsem hattrick, ale těch gólů jsem mohl dát víc. Je to trochu hořkosladké.“

Drzost? Nedostatek pokory? Ne, jen střízlivé zhodnocení toho, co se v neděli večer ve Villa Parku dělo.

Domácí, ač s třetinovým podílem držení míče, nastříleli zmatenému soupeři sedm gólů, a to ještě další šance pálili.

Co se to děje? ptali se v neděli večer novináři, experti, fanoušci.

Dva velcí rivalové, největší kluby na Ostrovech, Manchester United a Liverpool, zažili černou neděli.

„Zasloužíte si o mnoho víc. Všem fanouškům se omlouvám,“ napsal na sociální sítě útočník Rashford z United. Pro hrdý klub z Old Trafford to byla druhá domácí porážka v řadě, což se mu na úvod ligového ročníku stalo naposledy v létě 1986.

„Bylo mi trapně,“ přiznal bez vytáček levý obránce Shaw.

Zatímco výprask Liverpoolu, který byl v minulé sezoně nedostižný, působí spíš jen jako anomálie, porážka United 1:6 jako by korunovala hrozivý vstup týmu do nové sezony.

Ze tří zápasů Manchester vyhrál jen v Brightonu (3:2), kde ho pětkrát (!) zachránila branková konstrukce a kde rozhodl z penalty, kterou videorozhodčí nařídil už po závěrečném hvizdu.

„Nemohu uvěřit tomu, kde se teď nacházíme,“ řekl o United jejich bývalý hráč a v současnosti televizní expert stanice Sky Sports Gary Neville. „Neexistuje žádná výmluva, byl to naprosto ubohý a bezpáteřní výkon.“

„Každý tým proti United vypadá jako Real Madrid nebo Bayern,“ kroutil hlavou zaskočený Patrice Evra, další z televizních expertů Sky.

Zatímco málokoho v neděli večer kvůli nečekanému výsledku napadlo spojovat slova Klopp a ven, trenér Manchesteru, bývalý norský forvard Solskjaer, se opět jednou ocitl pod tíživým tlakem.

Je ironií, že United vypráskal Tottenham zrovna s José Mourinhem, kterého Manchester v prosinci 2018 vyhodil a nahradil Solskjaerem.

Klubové vedení tehdy došlo k závěru, že tým, který v předešlé sezoně dosáhl na druhé místo, se nikam neposunul. Portugalský kouč proti tomu už o něco dřív (v létě) došel k závěru, že vedení nezvládá jednání na přestupovém trhu.

Jak během tohoto léta podpořilo Solskjaera, jenž během minulého ročníku několikrát poukazoval na fakt, že potřebuje širší kádr?

Kromě příchodu záložníka van de Beeka z Ajaxu nijak. Snaha o získání anglického reprezentanta Sancha z Dortmundu krachla, v den uzávěrky přestupů se bossové pokoušejí zlákat levého obránce Alexe Tellese, jemuž je sedmadvacet a měl by podepsat čtyřletou smlouvu.

Konkurence pro beka Shawa, který proti Tottenhamu podal až komický výkon, je pochopitelná a obhajitelná.

Za zvláštní lze považovat situaci ohledně útočníka Cavaniho. Třiatřicetiletý forvard má nálepku ostrostřelce, což potvrzoval v Paříži i Neapoli, zároveň je přinejmenším zarážející, proč klub na poslední chvíli nabízí lukrativní podmínky někomu, kdo je bez kontraktu od července a zápas hrál naposledy v březnu.

Proč United doposud nemají klasického sportovního ředitele, což ještě před Solskjaerovým příchodem považovali za prioritu, je rovněž záhadou.

Odpovědnost za řízení nadále drží výkonný místopředseda Ed Woodward, který je mezi příznivci mírně řečeno nepopulární. Stejně jako majitelé Glazerovi z USA.

Proto se u stadionu Old Trafford objevil transparent, který požaduje konec výše zmíněných, nikoli Solskjaera. Ten je však, jak je ve fotbale zvykem, první na ráně.

Přežije reprezentační přestávku, která standardně bývá dobrou příležitostí pro šachy na lavičkách?

Napoví nejbližší hodiny, možná dny. Ať už se však šéfové v Manchesteru rozhodnou jakkoli, problém tím nevyřeší. Začít by totiž měli sami u sebe.

Autoři: Jiří Čihák, Vojtěch Povejšil