Mesut Özil v utkání EL s Frankfurtem. | foto: Reuters

Arsenal nevyužil možnosti k postupu a padl, Astana pokořila mladíky z United

•   19:29aktualizováno  22:36
Astana - Fotbalisté Manchesteru United už s jistotou postupu ze skupiny prohráli v 5. kole Evropské ligy v Astaně 1:2. Trenér anglického celku Ole Gunnar Solskjaer postavil do základní sestavy sedm teenagerů a mladý tým neudržel poločasové vedení. Dokonce doma dopustil totožný obrat Arsenal, který v zápase s Frankfurtem nevyužil šanci zajistit si postup.

Rasismus na fotbal nepatří, dělal to celý stadion, volá Lukaku po potrestání Slavie

Konkurent z anglické ligy Wolverhampton také zaváhal a remizoval v Braze 3:3, to ale oběma týmům stačilo ke kvalifikaci ze skupiny K. Možnost postupu tím ztratil Slovan Bratislava, kterému nepomohla ani branka českého záložníka Erika Daniela. Slovenský mistr prohrál s Besiktasem 1:2.

Na střídačce Manchesteru bylo dalších sedm hráčů, kterým ještě nebylo 20 let, mezi nimi i český brankář Matěj Kovář. Ten byl na lavičce náhradníků v evropských pohárech vůbec poprvé. Aktivitu United přetavil v gól pouze kapitán Jesse Lingard. Jenže v 55. minutě se z úhlu trefil Dmitrij Šomko a zanedlouho si střílený centr srazil do vlastní branky Di’Shon Bernard. V Evropské lize United prohráli poprvé po 15 utkáních.

Arsenal vedl po brance Aubameyanga ze závěru první půle. Eintracht si ale díky dvěma gólům Daichiho Kamady po přestávce odvezl tři body. Londýnský klub už sedm soutěžních zápasů čeká na vítězství, což se mu naposledy stalo v roce 1992, tedy před érou pozdějšího dlouholetého trenéra Arséna Wengera.

Astana ve skupině Evropské ligyy vyhrála nad Manchesterem United.

Wolverhampton inkasoval jako první, ale v poločase vedl 3:1 i díky devátému gólu Mexičana Raúla Jimenéze v sezoně Evropské ligy včetně kvalifikace. Po změně stran ale Paulinho a Fransergio zařídili dělbu bodů, která oběma soupeřům zajistila jarní play off.

Slovan díky Danielovi vedl a virtuálně byl ve hře o postup, ale nejenže mu nenahrál výsledek v Braze, Besiktas navíc v druhé půli zápas otočil. V nastaveném čase dokonal z penalty obrat Adem Ljajič. Druhý Čech působící ve Slovanu Jurij Medveděv kvůli zranění chyběl.

Michal Sadílek s Eindhovenem nestačil na Sporting Lisabon a prohrál 0:4. Výhru domácích zařídil dvěma brankami a dvěma asistencemi kapitán Bruno Fernandes. PSV zároveň ztratilo šanci na postup, neboť Linec vyhrál nad Rosenborgem 2:1 a zajistil si jarní pokračování.

AS Řím si hladce poradil s Basaksehirem 3:0. Hosté se ujali tříbrankového vedení už v první půli, góly vstřelili Jordan Veretout z penalty, Justin Kluivert a Edin Džeko.

Dramatický závěr se odehrál v Haagu, kde hraje zápasy při opravách stadionu Alkmaar. Domácí prohrávali s Partizanem Bělehrad ještě v 88. minutě 0:2, navíc hráli v deseti bez vyloučeného Myrona Boadua. Dvěma brankami Ferdyho Druijfa ale dokázali vyrovnat a zajistili si postup právě na úkor srbského mužstva.

Podobně hektické utkání sledovali i diváci v Budapešti. Domácí Ferencváros neproměnil pokutový kop, přesto ale díky další penaltě z první minuty nastaveného času vedl nad Espaňolem Barcelona 2:1. Jen tři minuty poté byl ale vyloučen domácí Eldar Čivič a hosté přesilovku využili, v šesté minutě nastavení vyrovnal Sergi Darder.

Gólové hody byly k vidění v utkání Malmö s Dynamem Kyjev, které řídil Pavel Královec. Domácí strhli vyrovnané utkání na svou stranu v 96. minutě, když se podruhé v zápase prosadil Markus Rosenberg. Pomohla tomu i červená karta pro záložníka Dynama Sydorčuka půl hodiny před koncem.

Trabzonspor bez zraněného Filipa Nováka prohrál doma s Getafe 0:1. Jedinou branku dal v 50. minutě z otočky uvnitř pokutového území Jaime Mata.

Skupina A:
Dudelange - APOEL Nikósie 0:2 (0:2)
Branky: 12. Matič z pen., 43. Merkis. ČK: 90. Sinani - 83. Vuros.

FC Sevilla - Karabach 2:0 (0:0)
Branky: 61. Gil, 90.+2 Dabur.

Skupina B:
Lugano - FC Kodaň 0:1 (0:1)
Branka: 27. Thomsen.

Malmö - Dynamo Kyjev 4:3 (1:2)
Branky: 48. a 90.+6 Rosenberg, 2. Bengtsson, 57. Rakip - 18. Mykolenko, 39. Cygankov, 77. Verbič. ČK: 65. Sydorčuk (Dynamo).

Skupina C:
Krasnodar - Basilej 1:0 (0:0)
Branka: 72. Ari z pen. ČK: 90.+5 Ari (Krasnodar).

Trabzonspor - Getafe 0:1 (0:0)
Branka: 50. Mata.

Skupina D:
Rosenborg - Linec 1:2 (1:1)
Branky: 48. Johnsen - 20. Goiginger, 54. Frieser.

Sporting Lisabon - PSV Eindhoven 4:0 (3:0)
Branky: 16. a 64. z pen. Fernandes, 9. Phellype, 43. Mathieu.

Skupina E:
Celtic Glasgow - Rennes 3:1 (2:0)
Branky: 22. Morgan, 45.+1 Christie, 74. Johnston - 89. Hunou.

Lazio Řím - Kluž 1:0 (1:0)
Branka: 24. Correa.

Skupina F:
Arsenal - Frankfurt 1:2 (1:0)
Branky: 45.+1 Aubameyang - 55. a 64. Kamada.

Guimaraes - Standard Lutych 1:1 (1:1)
Branky: 45.+2 André Pereira - 40. Lestienne z pen.

Skupina G:
Feyenoord Rotterdam - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)
Branky: 33. Toornstra, 68. Sinisterra - 53. a 65. Morelos.

Bern - FC Porto 1:2 (1:0)
Branky: 6. Fassnacht - 76. a 79. Aboubakar.

Skupina H:
CSKA Moskva - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0)
Branky: 76. Čalov - 66. Keseru.

Ferencváros Budapešť - Espaňol Barcelona 2:2 (1:1)
Branky: 23. Siger, 90.+1 Škvarka - 31. Melendo, 90.+6 Darder. ČK: 90.+4 Čivič (Ferencváros).

Basaksehir - AS Řím 0:3 (0:3)
Branky: 30. Veretout z pen., 41. Kluivert, 45.+1 Džeko.

Wolfsberg - Mönchengladbach 0:1 (0:0)
Branka: 60. Stindl.

Skupina K:
Braga - Wolverhampton 3:3 (1:3)
Branky: 6. Horta, 64. Paulinho, 79. Fransergio - 14. Jimenéz, 34. Doherty, 35. Traoré.

Besiktas Istanbul - Slovan Bratislava 2:1 (0:1)
Branky: 75. Roco, 90.+2 Ljajič z pen. - 35. Daniel.