Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Skupina o záchranu je předčasně ukončena. Z ligy nikdo nespadne, postupují jen Pardubice s Brnem

Zleva Olivier Kingue z Příbrami a Jakub Janetzký ze Zlína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Olivier Kingue z Příbrami a Jakub Janetzký ze Zlína. | foto: ČTK

Opava/Praha Nadstavbová skupina o záchranu se v první fotbalové lize nedohraje a do druhé ligy nikdo nesestoupí. Ligová fotbalová asociace (LFA) oznámila, že výskyt nového koronaviru v týmu Opavy, která dnes musela do dvoutýdenní karantény, znemožní dokončení skupiny. Ligový výbor proto v nejbližších dnech rozhodne o předčasném ukončení sezony nejvyšší soutěže.

V šestičlenné skupině o záchranu zbývala sehrát dvě kola, která byla už na začátku července odložena kvůli několika případům koronaviru v týmu Karviné. Po třítýdenní vynucené pauze se měly hrát tři zápasy dnes a tři v neděli. Nález covidu-19 u jednoho hráče Opavy ale dokončení sezony zhatil. Vzhledem k dvoutýdenní karanténě Slezanů by se skupina o záchranu nestihla dohrát do 2. srpna, který byl nejzazším termínem.

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci.
Zleva brankář Opavy Vilém Fendrich, Adam Rychlý z Opavy a Lukáš Sadílek ze...

Žádný z trojice týmů Karviná, Opava a Příbram, jimž hrozil páddo druhé ligy, tak nesestoupí. Do nejvyšší soutěže prošly vítězné Pardubice a druhá Zbrojovka Brno, třetí Dukla Praha nepostoupí. V minulém týdnu kluby rozhodly o zrušení baráže. Příští ročník první ligy bude hrát 18 týmů.

LFA zatím zbylá dvě kola odložila. Mandát k ukončení soutěže má ligový výbor, který zasedne v nejbližších dnech, zřejmě hned v pátek. „S ohledem na nemožnost dohrát všechna utkání první ligy ve stanoveném nejzazším termínu do 2. srpna bude ligový výbor v nejbližších dnech nucen učinit rozhodnutí o ukončení soutěžního ročníku první ligy bez určení konečného pořadí družstev,“ uvedla LFA v prohlášení.

Zbylé dvě nadstavbové skupiny o titul a o Evropu se dohrály. Konečné pořadí sice nakonec nebude určeno, Slavia Praha ale o obhajobu mistrovského primátu nepřijde.

Nákazu koronavirem u jednoho hráče v opavském týmu oznámila jen pár hodin před dnešním plánovaným domácím zápasem s Olomoucí ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Nejmenovaný fotbalista podle ní začal mít zdravotní problémy v úterý nebo ve středu, do té doby trénoval s týmem. 

„Všichni musí jít do karantény, všichni na testy. Objednáváme je na testy, pak budou 14 dní v karanténě, potom půjdou znovu na testy. Také nařizujeme dezinfekci celého stadionu včetně masáží, rehabilitací, šaten,“ uvedla Svrčinová.

Ve skupině o záchranu měly už před plánovanou dohrávkou jistotu udržení Olomouc, Teplice a Zlín. Karviná měla náskok dvou bodů na předposlední Opavu a poslední Příbram. Nález v Opavě všem třem ohroženým klubům pomohl, v případě dohrání soutěže by totiž nejhorší z nich sestoupil.

Dukla se smiřuje s tím, že se letos do první ligy nevrátí. „Pro mě je to opravdu velké překvapení. Nakaženému hráči přeji brzké uzdravení. Tímto zůstává FK Dukla Praha s největší pravděpodobností ve druhé lize, další komentář je asi zbytečný. Mám pouze obavy o příští soutěžní ročník, bude to jeden velký zmatek,“ uvedl na sociální síti výkonný a sportovní ředitel Dukly Pavel Vandas ještě předtím, než LFA oficiálně oznámila, že sezonu nepůjde dokončit.

Dušan Svoboda

Dušan Svoboda

Teplický tým zastihla zpráva o tom, že se dnes nebude hrát, už cestou k utkání. „Mančaft vyrážel někdy kolem půl desáté. Dostali jsme zprávu, že se máme otočit. Takže jsme obraceli autobus někde na půli cesty,“ řekl ČTK tiskový mluvčí teplického klubu Martin Kovařík.

Skupinu o záchranu už na začátku července zkomplikovalo několik pozitivních případů v týmu Karviné. Kontrolní test v minulém týdnu již měli všichni hráči negativní a mohli se vrátit do tréninku. V květnu při restartu ligy po dlouhé pauze od poloviny března měli po jednom nakaženém hráči ve Slavii a v Mladé Boleslavi, to ale tehdy obnovení sezony nezhatilo.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...