Liberečtí hráči se radují z druhého gólu. | foto: ČTK

2. kolo extraligy: Hrňa zrežíroval výhru Třince, mistr z Liberce ve Varech naděloval

•   21:41
Ve druhém kole Tipsport extraligy se dařilo favoritům. Třinec veze tři body z Plzně, dvěma góly je zařídil Erik Hrňa. Karlovy Vary nestačily na domácím ledě na mistrovský Liberec. Kometa před vlastním publikem porazila Hradec Králové. Uspěl i Chomutov, poprvé vyhrála Sparta. Litvínov schytal od Zlína šest gólů.

Třinecký Erik Hrňa má zkraje základní části formu jako hrom. Poté co se trefil proti Pardubicím, se na ledě Plzně prosadil hned dvakrát a výrazně se podepsal pod výhru 2:1. Za Liberec se poprvé trefil Mário Bližňák, extraligový mistr vstoupil do nové sezóny suverénně, v KV Aréně zvítězil 5:1.

Zajímavý debut byl k vidění v Pardubicích, v kleci domácích poprvé stál mistr světa z roku 2010 Jakub Štěpánek, který zastoupil zraněného Martina Růžičku. Dynamu k bodům nepomohl, o vítězství Sparty rozhodl zkraje třetí třetiny bývalý Lev Petr Vrána.

Chomutovu se ve Vítkovicích povedl skvělý obrat, výhru nad přejmenovaným soupeřem zařídil Ivan Huml, akvizice z finského Kärpätu se tři a půl minuty před koncem třetí třetiny prosadila v přesilové hře.

Karlovy Vary vs. Liberec 1:5

Skóre otevřel ve dvanácté minutě Mário Bližňák, liberecká posila se skvěle zorientovala v předbrankovém prostoru a překonala Honzíka. Mistr již ve 36. minutě vedl 3:0 a v suverénním výkonu pokračoval. Bílí Tygři proti papírovému outsiderovi snadno dokráčeli k vítězství 5:1.

Branky a nahrávky: 57. Vachovec (Kindl, Gorčík) - 5. L. Krenželok (P. Jelínek, Šimek), 12. Bližňák (Lakatoš, Bartovič), 36. Vitásek (D. Špaček, Mikyska), 51. Bulíř (Šimek, Radivojevič), 54. P. Jelínek (Mojžíš). Rozhodčí:Pešina, Pražák - Suchánek, J. Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci:2874.

Karlovy Vary: Honzík - Sičák, Dujsík, Harant, M. Rohan, Benák, T. Dvořák - Stloukal, Matuš, T. Rachůnek - V. Tomeček, Skuhravý, T. Rohan - Gorčík, Kindl, Vachovec - Flek, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil, Antonik a Kněžický.

Liberec: Lašák - Šimek, Mojžíš, Derner, Vitásek, Jánošík, Plutnar - Svačina, Bulíř, Radivojevič - Bartovič, P. Jelínek, L. Krenželok - Stránský, Bližňák, Lakatoš - D. Špaček, Mikyska, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Liberecká stálice Lukáš Derner v souboji s karlovarským Tomečkem.

Plzeň vs. Třinec 1:2

Oceláři přijeli na západ Čech povzbuzeni domácím úspěchem proti Pardubicím. Ve velkém horku se jim podařilo získat další tři body především díky výbornému výkonu gólmana Šimona Hrubce a dvěma gólům Erika Hrni. Nejlepší kanonýr předminulé sezony se nejprve prosadil po propadnutí plzeňské obrany rychlou kličkou a zakončením nad pravý beton Machovského. „Zvedl jsem to na poslední chvíli.“ Podruhé se trefil v přesilové hře, když využil báječnou křižnou přihrávku od kapitána Zbyňka Irgla. Indrákův krásný gól z pádu na 2:1 přišel již pozdě.

Branky a nahrávky: 56. Indrák - 12. Hrňa (Polanský, Nosek), 49. Hrňa (Irgl, Roth). Rozhodčí. R. Čech, Souček - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 8:5.Využití: 0:1. Diváci: 3214.

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Pulpán, Moravčík, D. Sklenička, Kubka, Kvasnička - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Stach, T. Svoboda - Lev, Hrnka, Johnson - F. Suchý, Koreis, Schleiss. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, L. Galvas, Nosek - Petružálek, Špirko, Martin Růžička - Irgl, Kane, Adamský - Rákos, Kreps, Dravecký - Hrňa, Polanský, Marosz. Trenéři: Kýhos, B. Kopřiva a Mucha.

Třinecký Martin Růžička střílí gól do branky Matěje Machovského.

Vítkovice vs. Chomutov 2:3

Ridera vstoupila do bitvy s Piráty skvěle, skórovali Rostislav Olesz a David Květoň a ve 14. minutě platilo skóre 2:0 pro domácí. Skromná návštěva ale domácí triumf neviděla, Vítkovice se připravily o jakýkoliv bodový zisk špatně sehranými oslabeními. Z chomutovských přesilovek dvakrát inkasovaly, dostaly v nich i rozdílový gól. V 57. minutě Patrika Bartošáka překonal navrátilec z Finska Huml a rozhodl o tom, že Růžičkovi svěřenci zůstali po druhém kole stoprocentní.

Branky a nahrávky: 6. Olesz, 14. D. Květoň (Urbanec) - 34. Valach (Koblasa, Flemming), 46. Koblasa, 57. Huml (Vondrka, Skinner). Rozhodčí:Horák, Hradil - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 3377.

Vítkovice: Bartošák - Baranka, Kovář, Sloboda, Klok, Výtisk, Urbanec, D. Krenželok - P. Zdráhal, Roman, D. Květoň - Vandas, Kolouch, Kurovský - Olesz, Illéš, Szturc - Tomi, Balán, E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.

Chomutov: Laco - Rutta, Kudělka, Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, J. Mrázek - Račuk, Huml, Vondrka - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - Koblasa, Kämpf, Sklenář - Poletín, Šťovíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Kometa vs. Hradec Králové 3:1

I bez bodového příspěvku od kvinteta posil z KHL přemohla Kometa Hradec Králové a navázala na páteční úspěch ve Zlíně. Klíče k vítězství byly dva: perfektní Marek Čiliak a ubráněné přesilovky Mountfieldu. Hosté sice drželi s favorizovaným protivníkem krok, herně měli dokonce občas navrch, nicméně nepotrestali jediný faul Komety a brankáře Čiliaka pokořili z 25 střel jen jednou. Vyprodaný stadion potěšili svými trefami Peter Trška, Marcel Haščák a Vojtěch Němec,který pečetil výsledek ranou do prázdné klece.

Branky a nahrávky: 15. Trška (L. Čermák), 49. Haščák (Štencel, V. Němec), 60. V. Němec (O. Němec) - 39. T. Knotek (Dej, Kukumberg). Rozhodčí:Mrkva, Šír - Gebauer, Lederer.Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec - Haščák, V. Němec, H. Zohorna - M. Erat, Nečas, M. Kvapil - Vincour, J. Hruška, Zaťovič - Vondráček, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: Zábranský, Pokorný, Pešout a Haken.

Hradec Králové: Kacetl - Čáp, Gregorc, Štajnoch, Dietz, Plášil, Vydarený, Barák - Bednář, Džerinš, Červený - Jarůšek, Potulny, Šimánek - Köhler, Kukumberg, Dej - Bulík, T. Knotek, Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Kometa ve druhém kole na domácím ledě zdolala Hradec Králové 3:1.

Pardubice vs. Sparta 2:3

Kvůli zdravotním trablům obou gólmanů angažovali v Pardubicích úřadujícího mistra švýcarské ligy Štěpánka. Zatím do konce října. Vsetínský odchovanec měl více práce než Tomáš Pöpperle a z 29 střel třikrát inkasoval. Dynamo celý zápas jen dotahovalo, na první zásah Sparty odpovědělo bleskově, pak ale dlouho naráželo na neprostupnou obranu soupeře a kontaktní gól na 3:2 vstřelili až ve 45. minutě. Více domácím Pražané nedovolili.

Branky a nahrávky: 12. Nahodil (Hodgman, Rolinek), 45. Ovčačík (Schaus, T. Kaut) - 11. Forman (Uher, Netík), 18. Cingel (J. Mikuš, Čajkovský), 41. P. Vrána (Pech). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 8:8.Využití: 1:2. Diváci: 7707.

Pardubice: Štěpánek - Ščotka, Schaus, L. Havlík, Leduc, Ovčačík, Bokroš, Rýgl - P. Sýkora, Hodgman, Rolinek - Zadina, Nahodil, Hubáček - Bárta, Tomášek, Klimenta - Rapáč, T. Kaut, Mallet. Trenéři: Draisaitl a Beran.

Sparta Praha: Pöpperle - Mikuš, Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Kalina, Hrbas - Kudrna, P. Vrána, Ružička - Forman, Cingel, Uher - Netík, Pech, Kumstát - Komárek, Černoch, Volek. Trenéři: Moták a Veber.

Mladá Boleslav vs. Olomouc 0:2

Juraj Mikuš se snaží zbrzdit pardubického Lukáše Nahodila.

Mužem zápasu se stal osmadvacetiletý obránce Jan Jaroměřský. Nejprve v páté minutě vymíchal Jana Lukáše a poslal Olomouc do vedení (to o 44 sekund později umocnil slepeným gólem František Skladaný), poté ve 26. minutě mohl dobře rozehraný mač Moravanům zkazit. Za úder do oblasti hlavy a krku šel předčasně pod sprchu, domácí ale faul na Hyku nepomstili. Přitom v rámci pětiminutové přesilovky hráli dlouho pouze proti třem, výsledkem byl pouze velký tlak. A přibývající zákroky na Konrádově kontě. Slovenskému reprezentantovi jich nakonec napočítali 37, nulu si opravdu vydřel.

Branky a nahrávky: 5. Jaroměřský (J. Knotek, Laš), 6. Skladaný (Ostřížek).Rozhodčí: Lacina, Úlehla - Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 14:14, navíc Pacovský, L. Pabiška oba 10 min. - Jaroměřský 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3267.

Mladá Boleslav: Lukáš - Stříteský, T. Voráček, Trončinský, Štich, Kurka, Hanzlík - Hyka, Klepiš, Pospíšil - Pacovský, Urban, L. Pabiška - M. Látal, Vampola, Jonák - Orsava, Žejdl, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Holec, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Skladaný, J. Mikúš, T. Mikúš - Fořt, Herman, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.

Litvínov vs. Zlín 3:6

Domácí na Zimním stadionu Ivana Hlinky nezachytili úvod zápasu a dlouho se dostávali do tempa. Zlín využil převahu v první polovině utkání ke vstřelení tří branek a poté zvládl potlačit vzpouru černožluté družiny. Skvělý večer prožil Honejsek, zlínský „ztracený syn“ bral asistenci u Vlachovy první trefy, ve 30. minutě zvyšoval na 3:0 a svůj koncert o pět minut později korunoval nádherným blafákem, kterým „vykoupal“ Jaroslava Januse.

Branky a nahrávky: 31. Lukeš (Sörvik, V. Hübl), 46. V. Hübl (K. Reichel, T. Pavelka), 48. Trávníček (Kokeš, J. Černý) - 14. Roman Vlach (O. Veselý, Honejsek), 25. Podešva (Kubiš, Matějíček), 30. Honejsek (Okál, Blaťák), 35. Honejsek (Podešva), 41. Bukarts (Říčka, Kotvan), 59. Roman Vlach.Rozhodčí: Hribik, Krob - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1.Diváci: 4523.

Litvínov: Janus (41. Halász) - Gula, Kubát, F. Pavlík, Z. Sklenička, T. Pavelka, Sörvik, od 41. navíc Kokeš - K. Reichel, V. Hübl, Lukeš - M. Hořava, R. Hanzl, Nejezchleb - Martynek, J. Černý, Trávníček - Jurčík, M. Hanzl, Gerhát.Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, O. Veselý - Okál, Podešva, Kubiš - J. Šťastný, Chytil, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Liberečtí hráči se radují z druhého gólu.
Autor: Tomáš Zatloukal