Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
6. ledna 2014 21:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Váhali jsme, říká Hadamczik o Barinkovi. A věří Nedvědovi

Trenér Alois Hadamczik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Alois Hadamczik. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Nominace české hokejové reprezentace na olympijský turnaj v Soči je překvapivá, pro někoho možná až šokující. Ale její hlavní tvůrce, trenér Alois Hadamczik, tvrdí: "Nesu hlavní zodpovědnost. Umím naslouchat, ale když jsem přesvědčený o svém názoru, tak si za ním stojím."

Kouč národního týmu po tiskové konferenci, kde oznámil veřejnosti jména 25 hráčů-českých olympioniků, přiznal: "Jsem rád, že to mám za sebou."

Hadamczik v posledních dnech s asistenty Josefem Palečkem, Janem Procházkou a manažerem Slavomírem Lenerem konzultovali nominaci, dělali si seznamy. Škrtali, mačkali papírky a pak je házeli do koše. Až z toho vznikla konečná sestava. Tým, který by měl vybojovat na olympiádě v Soči medaili.

"Český hokej má víc než 25 vynikajících hráčů. Někteří budou zklamaní, že se do nominace nedostali. Mají na to právo. Ale ne každý hokejista je schopný rychlého přechodu z úzkého na široké kluziště. Tahle parta bude odhodlaná co nejlepšího výsledku. Je to náš názor, vidíme tento tým jako nejlepší," prohlásil Hadamczik.

Jediný, koho o účast na olympiádě připravilo zranění, je útočník Tomáš Hertl ze San Jose. "Zranění chodí po lidech, mrzí nás to. Ale naštěstí momentálně nikdo další takový není," řekl Hadamczik.

A co Zbyněk Michálek, který ve Phoenixu nehraje?
Mluvil jsem se s ním před třemi dny, během týdne by měl hrát. Když bude zdravý, tak nám pomůže. U něj jsme přistoupili na to, že není v pořádku, ale věříme, že bude do začátku turnaje fit.

U koho jste ještě váhal s nominací?
Ještě v neděli jsme se rozhodoval o dvou hráčích, kteří tam budou. V obraně jsme váhali mezi Čáslavou a dvojicí Barinka, Krajíček. Shodli jsme se na tom, že dvojice Barinka, Krajíček hrála dobře na turnajích EHT, tak bychom je měli vzít oba.

Nebojíte se, že vám budou lidé v případě Barinky vyčítat protežování? Přece jen je to váš zeť.
Trénuju od roku 1984, nikdy jsme neposlechl agenty, kteří mi říkali, abych postavil svého syna nebo nějaké konkrétní hráče. Umím naslouchat druhým, kdyby mi říkali ostatní, že je to nesmysl, tak bych to neudělal. Kolegové mě v tom podporují. Evropští hráči nám ukázali na posledním turnaji, co v nich je.

Anketa

Co říkáte na nominaci do Soči?

Jsem spokojený, s trenérem Hadamczikem ve všem souhlasím. 117
Pár hráčů mi ve výběru chybí, ale trenérův výběr respektuji. 607
Nesouhlasím, mužstvo bych poskládal jinak. 344

Turnaj v Soči pomohl do olympijské nominace i Petru Nedvědovi, že?
Petr Nedvěd nás nikdy nezklamal, vždy měl příkladné chování, radost z hokeje, skvělý přístup. A v Soči nás ujistil, že na mezinárodní scéně obstojí. V neděli jsem s ním po zápase mluvil a je odhodlaný hrát pro tým, bojovat.

Bral jste v úvahu i to, jak si Nedvěd rozumí s Jaromírem Jágrem?
Ano, taky jsem si ověřil jejich vztah. Jaromír Jágr se ptal, jestli Méďa jede a pak řekl, že je to dobrá volba. Jestli budou hrát spolu? Sestavu budeme dělat až na místě. Ale Nedvěd bude hrát na křídle.

S Jágrem a dalšími hráči jste konzultoval i ostatní jména?
Byl jsem s nimi v kontaktu často, ale oni na sebe berou zodpovědnost na hřišti. Vůbec nezasahovali do toho, kdo by měl jet.

Někomu může v nominaci chybět třeba Hudler, Vrbata nebo Hejda. Vzal byste někoho, s kým nemáte dobré osobní vztahy?
Řekl bych, že kdyby byl hráč extrémně dobrý, tak by mi ani nevadilo, kdybych s ním neměl dobrý vztah. Ale na velkém hřišti je to úplně jiný hokej, hraje se víc s pukem. Navíc ne každý unese, když hraje v klubu často, a pak bude náhradník. Když náhradník vyskočí s radostí, tak je to správné. Ale když týmu nepřeje, tak to poznáte. Snažili jsme se i na tohle dávat pozor. Koukali jsme se na morální vlastnosti, přesilové hry, obětavost. Všechno dohromady nám dávalo typologie hráčů, které jsme vybrali.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.