Český závodník Aleš Loprais s kamionem MAN na trati Rallye Dakar. | foto: ČTK

Loprais se vyšvihl na druhé místo, Rus ale vede už o osm minut

Rallye Dakar
  •   18:31
CHILECITO/PRAHA - Aleš Loprais s kamionem MAN dojel v 3. etapě Rallye Dakar čtvrtý a v celkovém pořadí se posunul na druhé místo za Rusa Ajrata Mardějeva.

Po pondělní etapě byl Loprais celkově sedmý, avšak ztrácel na čelo závodu pouhé dvě minuty. Po úterku je sice průběžně druhý, ale vítěz Mardějev z Ruska všem poodskočil, už Loprais na něj ztrácí téměř osm minut.

Loprais přeskočil i dosud nejlepšího Čecha Martina Kolomého, který obsadil s tatrou v etapě čtvrté místo. V celkové klasifikaci klesl z třetí na pátou pozici, za Lopraisem však ve vyrovnaném pořadí zaostává jen o 27 sekund.

Rakouský triumf po 15 letech

Rakouský motocyklista Matthias Walkner hned při své premiérové účasti na Rallye Dakar vybojoval etapové prvenství. Osmadvacetiletý mistr světa v motokrosu ve třídě MX3 z roku 2012 porazil o 40 sekund čtyřnásobného šampiona soutěže Marca Comu ze Španělska a postaral se o první rakouské vítězství na Dakaru po 15 letech. Třetí dojel Španěl Joan Barreda, který dál vede průběžné pořadí. V něm poskočil Walkner na třetí příčku.

Český závodník Aleš Loprais s kamionem MAN na trati Rallye Dakar.
Rallye Dakar - druhá etapa: Robby Gordon se spolujezdcem Johnny Campbellem na...
Rallye Dakar - druhá etapa.
Rallye Dakar, druhá etapa: Španělský motocyklista Marc Coma na KTM.

Z český motocyklových jezdců zvládl 220 km dlouhou rychlostní zkoušku na trase ze San Juanu do Chilecita nejlépe David Pabiška, jenž obsadil 37. místo. Celkově je o jednu příčku výš. Pabiška si pojistil pozici nejlepšího českého motocyklisty. Ondřej Klymčiw, jenž figuruje o dvě místa za ním, na něj dnes ztratil přes osm minut.

Mezi automobily si připsal druhé etapové vítězství Argentec Orlando Terranova. V první etapě však dojel druhý a vyhrál ji až dodatečně, když původně nejrychlejší Katařan Násir Attíja dostal penalizaci. Attíja se dočkal vítězství ve druhé etapě a dnes navzdory páté příčce udržel celkové vedení, i když jeho náskok se smrskl na necelé dvě minuty.

Rallye Dakar - 3. etapa San Juan - Chilecito (Argentina):

Motocykly (657 km celkem/220 km rychlostní zkouška): 1. Walkner (Rak./KTM) 2:34:28, 2. Coma (Šp./KTM) -40, 3. Barreda (Šp./Honda) -1:53, 2. ...37. Pabiška (KTM) -26:07, 41. Gottvald (Husqvarna) -29:21, 45. Engel -33:25, 47. Klymčiw (oba KTM) -34:41, 66. Veselý (KTM) -48:07.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 9:43:05, 2. Goncalves (Portug./Honda) -5:33, 3. Walkner -10:33, ...36. Pabiška -1:32:11, 38. Klymčiw -1:42:26, 47. Engel -2:19:30, 68. Veselý -3:20:48, 115. Gottvald -11:04:02.

Automobily (542/284): 1. Terranova, Graue (Arg./Mini) 2:57:28, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -1:54, 3. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -2:52.
Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 9:21:26, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -5:18, 3. Terranova, Graue -18:05.

Kamiony (542/284): 1. Mardějev 3:19:06, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -1:51, 3. De Rooy (Niz./IVECO) -4:30, 4. Loprais (MAN) -7:00, ...6. Kolomý (Tatra) -7:56.
Průběžné pořadí: 1. Mardějev 8:26:22, 2. Loprais -7:55, 3. Karginov -7:58, ...5. Kolomý -8:22.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz