Kateřina Neumannová | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Neumannová udržela olympijskou formu

•   15:56
FALUN - Zlatá medailistka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová předvedla v prvních závodech po olympijských hrách výborný výkon. Ve skiatlonu Světového poháru ve Falunu obsadila výborné druhé místo.
Třiatřicetiletá běžkyně na lyžích ztratila v cíli běhu na 2x5 kilometrů ve švédském Falunu čtyři desetiny sekundy na vítězku Evi Sachenbacherovou-Stehleovou z Německa.

Neumannová porazila ve finiši o desetinu Kanaďanku Beckie Scottovou.

Česká běžkyně si celý závod kontrolovala přední pozice, ale o tempo se nestarala. Podobně jako na olympiádě jezdila v závětří v elitní desítce a po klasice přezouvala lyže na sedmém místě.

Na trati bez náročných stoupání se startovní pole skoro neroztrhalo a společně jela velká skupina. V bruslení si přece jen 1200 metrů před cílem vytvořila elitní šestnáctka určitý odstup a ve finiši bojovala čtveřice závodnic.

Sprint rozjížděla z prvního místa Neumannová, ale Němka se za ní vyvezla a vyhrála. Sachenbacherová-Stehleová si tak částečně vynahradila zklamání z olympiády, kde nemohla běžet skiatlon na kvůli zvýšené hladině hemoglobinu. Neumannové, stříbrné medailistce z turínského skiatlonu, který se běžel na tradičních 2x7,5 kilometru, docházely před cílem  síly.

O špičku boty ale uhájila druhé místo před Scottovou, s kterou takto prohrála před čtyřmi
lety na olympiádě v Salt Lake City.

V průběžném pořadí Světového poháru se Neumannová posunula na šestou pozici. Scottová zdramatizovala boj o celkové prvenství v seriálu, když snížila svou ztrátu na dnes osmou Norku Marit Björgenovou na 147 bodů. Do bodované třicítky se vešla i šestadvacátá Kamila Rajdlová, Iva Janečková obsadila 36. místo.

Olympijská vítězka skiatlonu z Pragelata Kristina Šmigunová z Estonska doběhla šestnáctá.

Ženy - skiatlon (2x5km klasicky/volně):
1. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) 29:26,7 min., 2. Neumannová (ČR) -0,4, 3. Scottová (Kan.) -0,5, 4. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 5. Zavjalovová -8, 6. Čepalovová (obě Rus.) -9, 7. Stemlandová -10,1, 8. Björgenová -10,4, 9. Pedersenová -10,4, 10. Steiraová (všechny Nor.), ...26. Rajdlová -35,2, 36. Janečková (obě ČR) -1:24,4.