Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrtící hasičák. Chtěli pomoct, jenže mezi formule vběhli bez povolení

Sport

  7:00
Letos se mohl dožít pětašedesátých narozenin. Tom Pryce však zahynul v roce 1977 v JAR při jedné z nejbizarnějších nehod v dějinách formule 1. Po střetu s maršálem přebíhajícím trať ho zasáhl těžký hasicí přístroj...

Tom Pryce a jeho havárie s maršálem přebíhajícím přes trať. Ani jeden z nich srážku nepřežil. foto: Reprofoto

Nenechte se mýlit pouhými dvěma pódiovými umístěními ve formuli 1. Tom Pryce byl velkým talentem motoristického sportu, do své smrti v 27 letech však neměl to štěstí, které má jen pár vyvolených – aby se dostal do silného týmu. A v F1 záleží úspěch ze 70 % na dobrém autě.

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Třetí závod té sezony se jel v Jihoafrické republice. Na okruhu Kyalami došlo k souhře několika nešťastných událostí. Ve 20. kole se shadow Pryceova týmového kolegy Renza Zorziho zastavil kvůli zlomenému přívodu paliva.

Zorziho monopost stál kousek za vrcholem malého kopce, a proto šlo přijíždějící formule spatřit až na poslední chvíli. Přesto se dva jihoafričtí maršálové rozhodli trať přeběhnout a pomoci s případným dalším požárem Zorziho vozu. Bohužel nepožádali vedení závodu o povolení.

GRAFIKA: Tom Price.

Když oba maršálové vyběhli na asfalt, objevila se na horizontu čtveřice závodících monopostů. Hans-Joachim Stuck, Jacques Laffite, Gunnar Nilsson ani Pryce neměli tušení, co se před nimi děje. Pryce se zrovna snažil Stucka předjet, když před sebou spatřil dvojici mužů. Strhl volant a prvního maršála minul doslova o milimetry.

Frederik Jansen van Vuuren, nesoucí 18 kg těžký hasicí přístroj, byl však pomalejší. Televizní kamery zachytily okamžik, kdy se jeho tělo roztočilo ve vzduchu jak hadrová panenka. Devatenáctiletý mladík neměl šanci střet v rychlosti 270 km/h přežít, Shadow jeho tělo roztrhl.

UPOZORNĚNÍ: Video obsahuje opravdu drastické záběry

Těžký hasičák vylétl Van Vuurenovi z ruky a zasáhl Pryce do hlavy. Velšan musel zemřít okamžitě, kvůli obrovské síle nárazu mu řemínek helmy téměř oddělil hlavu od těla. Monopost pak ještě svévolně pokračoval 1500 metrů, než narazil do bariéry.

Celý díl seriálu Pohnuté osudy čtěte v úterním vydání Lidových novin. Nově také v digitální podobě.

 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!