130 let

Následky teroristického útoku spáchaného hnutím Taliban (ilustrační snímek). | foto: /AP Photo

Doporučujeme

Kam kráčí Afghánistán? Životu nebezpečná země je na prahu nové války

Afghánistán
  •   7:00
KÁBUL/PRAHA - Zatímco útok na USA 11. září 2001 otřásl většinou světa, Afghánci oplakávali svého nejslavnějšího velitele Masúda, zavražděného dva dny předtím. Po třinácti letech pokusů a omylů Afghánci stále prchají ze země a očekávají další výbuch občanské války.

Mezi jedenácti zabitými afghánskými civilisty byly dvě ženy a dvě děti. Včera je v provincii Kunar zabila americká letecká bomba. Omylem. Cílem byli afghánští rebelové. Při náletu zahynuli čtyři z nich. Prezident země Hamíd Karzáí zuří. Pokolikáté už od chvíle, kdy se stal afghánským prezidentem?

Sebevražedný útok v Afghánistánu, srpen 2014 - obchodníci v Kábulu odklízejí...
Sebevražedný útok v Afghánistánu, srpen 2014 - Vojáci NATO zajišťují oblast.
Sebevražedný útok v Afghánistánu, srpen 2014 - člen afghánské rozvědky (vlevo)...
Sebevražedný útok v Afghánistánu, srpen 2014 - afghánský policista odnáší...

Životu nebepečná země

Afghánští civilisté měli smůlu. Podobně jako tisíce dalších lidí, kteří se na tržišti či v autobuse potkali se sebevražedným atentátníkem. Po třináct let trvající mírové misi Západ přiznává – Afghánistán zůstává zemí životu nebezpečnou.

PSALI JSME:

Americký expert na mezinárodní vztahy profesor Stephen M. Walt z Harvardovy univerzity před několika dny vyčíslil v listu Foreign Policy desítky „nejžhavějších“ zahraničněpolitických rizik pro světovou bezpečnost. „K čemu kráčí Afghánistán?“ ptá se bezradně. A dodává, že za třináct let „byly utraceny miliardy dolarů, ale politický život v Afghánistánu je stejně zoufalý jako vždy“. Nejen on si myslí, že otázka nyní je, zda země přežije odchod NATO a Američanů, plánovaný na konec roku.

13 let od operace Trvalá svoboda

  • 9. září 2001 - atentát na nejslavnějšího vůdce afghánských mudžahedínů Ahmada Šáha Masúda, který bojoval s režimem hnutí Taliban
  • 10. září 2001 - Masúd umírá, dodnes není známo, kdo za atentátem stojí
  • 11. září 2001 - teroristický útok na USA, americký prezident George W. Bush dává záhy Talibům ultimátum – požaduje vydání velení al-Káidy v čele s Usámou bin Ládinem
  • 21. září 2001 - Taliban ultimátum odmítá
  • 7. října 2001 - začala mezinárodní vojenská operace Trvalá svoboda
  • 20. prosince 2001 - vznikají mezinárodní síly ISAF (International Security Assistance Force) pod velením NATO
  • 2003 - talibové zahajují válku s pomocí teroristických útoků včetně stále častějšího využívání sebevražedných atentátníků
  • 2004 - přijata nová ústava, 9. října si Afghánci poprvé v historii volili prezidenta. Stal se jím Hamíd Karzájí, který v nejvyšší funkci vydržel dodnes
  • 2005 - nejkrvavější rok od pádu režimu talibů, přes 1500 osob zemřelo v bojích nebo při atentátech
  • Červen 2013 - prezident Karzájí oznamuje, že afghánské ozbrojené síly na sebe přebírají hlavní odpovědnost za bezpečnost v zemi
  • Jaro 2014 - v prezidentských volbách se nedaří zvolit novou hlavu státu kvůli rozporům mezi kandidáty. Do konce roku by zemi měla opustit většina zahraničních vojáků. O přítomnosti omezeného počtu Američanů vlády stále jednají.

Už v létě se fundamentalisté objevili i na severu země. Afghánská média od 6. září hlásí, že se stovky obyvatel severních afghánských provincií ozbrojily a jsou odhodlány nepustit vetřelce do svých vesnic. Především Turkmeni žijící podél hranic s Turkmenistánem se vzbouřili proti pokusům hnutí Taliban zavádět v některých osadách své pořádky.

Turkmenští stařešinové z více než sta vesnic v provinciích Džauzdžan, Sari-Pul a Fardžab se sešli a rychle se rozhodli: jde se do boje. Podle televize Ariana se už na řadě míst tvrdě bojuje. „Teď už je k nám nepustíme,“ řekl novinářům jeden ze stařešinů. Podle něj za posledních šest měsíců bojovníci Talibanu zabili v oblasti přes 200 civilistů.

Podobná povstání je možné čekat i v dalších provinciích. Pokud stát nezačne plnit své povinnosti, Afghánistán je na nejlepší cestě k občanské válce a rozdrobení země.

Do karet Talibanu

To přesně Taliban potřebuje, stejně jako tomu bylo v roce 1993. Tehdy situace dokonale využili talibové číhající v sousedním Pákistánu. A přišli zavést pořádek. Za krádež sice sekali ruce a za nevěru veřejně kamenovali ženy, ale ve většině země zavládl klid. Nestřílelo se. Země byla prakticky opět sjednocena.

Od roku 2001 zemřelo podle oficiálních zdrojů 3455 vojáků. Když v roce 2006 NATO přebralo od USA velení operace na jihu Afghánistánu, muselo konstatovat, že to je ten nejriskantnější podnik za 57 let existence této organizace. Na podzim 2010 Pentagon přiznává – z bezpečnostního hlediska k žádnému průlomu v Afghánistánu stále nedošlo.

Přesto je mezi Afghánistánem roku 2001 a dnešním Afghánistánem obrovský rozdíl. Projevuje se v těch nejprostších věcech, jako je fungování elektřiny vmetropoli Kábulu, jako jsou obchody s módním zboží ma spousta dívek na kábulské univerzitě, kde i chodí do společných tříd s chlapci. V afghánském parlamentu sedí více žen než v českém.

Asi nejpodstatnější změnou, ke které přispělo západní společenství, je na afghánské poměry obrovská svoboda slova. Vznikla řada televizních kanálů, médií, lidé mají alespoň ve městech přístup k internetu. Kritizovat vedení země včetně duchovenstva je možné i bez obav o život. Zatím.

Autor: Petra Procházková
  • Vybrali jsme pro Vás