130 let

Východ Afghánistánu zasáhlo zemětřesení, zemřelo přes 950 lidí

Svět
  •   7:37aktualizováno  16:39
Východ Afghánistánu zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Bilance zemětřesení v Afghánistánu a v Pákistánu vzrostla na 1000 mrtvých a 1500 zraněných, uvedl podle Reuters představitel afghánského úřadu pro řešení katastrof. Zemětřesení v Afghánistánu a Pákistánu patří k nejhorším v Asii za deset let. Vládnoucí hnutí Tálibán požádalo o mezinárodní pomoc.

Bilance mrtvých po zemětřesení tak krátce po prvotní informaci o obětech narostla o více než 750.

Nejvíce potvrzených obětí má východoafghánská provincie Paktika a přilehlá provincie Chóst. Dosavadní bilance se pohybovala kolem 250 mrtvých, úřady ale varovaly, že toto číslo není konečné. „Bilance pravděpodobně dále poroste, protože některé ze zasažených vesnic jsou v odlehlých horských oblastech a nějakou dobu potrvá, než odtud budeme mít podrobné informace,“ prohlásil představitel ministerstva vnitra Salahuddín Ajúbí.

Úřady zahájily záchrannou operaci, do níž se zapojily vrtulníky, aby mohli být zranění ze špatně přístupných lokalit přepraveni do nemocnic a aby se na postižená místa dostala zdravotnická pomoc a potraviny.

„Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů,“ uvedl na twitteru mluvčí vlády islamistického hnutí Tálibán. To převzalo kontrolu nad Afghánistánem loni v létě za odchodu posledních amerických jednotek, načež se od země odvrátilo mezinárodní společenství, což podle agentury AP nejspíše zkomplikuje záchranářské a humanitární operace.

„Když se taková vážná událost stane kdekoli na světě, je potřeba, aby ostatní země pomohly. Pro nás je velmi obtížné zasáhnout při tak závažné události,“ řekl zástupce Tálibánu Šarafuddín Muslim.

OSN začala organizovat pomoc se svými partnery. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že v místě prší a panuje na toto období nezvyklé chladno, takže nejvíc je třeba zajistit provizorní přístřešky. Lidé v postižených oblastech také potřebují jídlo, vodu, hygienické potřeby a zajištění čisté vody. „I když se pátrá po přeživších a zajišťuje pomoc, silný déšť a vítr to komplikují a vrtulníky odpoledne nemohly přistát,“ oznámil OCHA.

Svůj personál se snaží do provincií Paktika a Chóst dopravit Světová zdravotnická organizace, CARE i Mezinárodní výbor červeného kříže a Červeného půlměsíce. Zatím nejvíc se zdají být postiženy okresy Barmal a Gíján, kam OSN posílá týmy, aby zjistily rozsah škod a to, jak je třeba pomoci.

Síla zemětřesení dosahovala 6,1 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy podle ní vycházely z hloubky kolem 51 kilometrů a epicentrum se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Otřesy pocítilo v okruhu asi 500 kilometrů přibližně 119 milionů lidí v Pákistánu, Afghánistánu a Indii, uvedlo na twitteru Evropské středomořské seismologické středisko (EMSC).

Podle výpovědí svědků zveřejněných na webu EMSC a na Twitteru bylo zemětřesení znatelné v hlavním městě Afghánistánu Kábulu a také v hlavním městě Pákistánu Islámábádu, uvádí Reuters.

„Silné a dlouhé otřesy,“ napsal jeden ze svědků z Kábulu. „Bylo to silné,“ uvedl další svědek z města Péšávar, který leží na severozápadě Pákistánu.

Vedoucí úřadu správy Talibanu pro zvládání katastrof Mohammad Nassim Haqqani řekl, že poskytnou další zprávy, jakmile dokončí vyšetřování. „Podle našich primárních informací si zemětřesení vyžádalo oběti, škody nyní vyšetřujeme,“ řekl.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V říjnu 2015 postihlo severovýchod Afghánistánu a sever Pákistánu zemětřesení o síle 7,5 stupně, které si vyžádalo téměř 400 mrtvých.

Autoři: ČTK, lind