Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amazonii mýtí výrobci masa. Na jejich propojení s nelegálním kácením pralesa upozornil řidič kamionu

Drancování Amazonie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drancování Amazonie (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRASÍLIA/PRAHA  Pozornost brazilských a britských novinářů v posledních dnech upoutal jeden z řidičů společnosti JBS, jedné z největších firem zpracovávající maso. Na sociální sítě totiž umístil snímky, které podle médií dokazují propojení masného průmyslu s nelegálním kácením amazonského pralesa.

Řidič na jedné fotografii zabral svůj vůz před cedulí „Fazenda Estrela do Aripuană – 15 km“, odkazující na jižní konec deštného pralesa. Zjevně mířil na farmu u města Aripuană na severozápadě státu Mato Grosso, provozovanou společností Ronaldo Venceslau Rodrigues da Cunha. 

Firma podle svých webových stránek v současné době chová a vykrmuje 102 tisíc kusů skotu na 16 lokalitách o rozloze přibližně 72 tisíc hektarů pastviny.

Amazonii mýtí výrobci masa.

Nebylo by na tom nic znepokojujícího, kdyby právě zmiňovaná farma nebyla v minulosti pokutována za odlesňování. A řidič koncernu JBS nepřevážel dobytek na jinou „čistou farmu“. Podle reportérů deníku The Guardian se tak ukazuje, že kácení stromů v pralesní Amazonii se děje často v režii firem, které zpracovávají maso.

Ty ovšem kritiku odmítají a tvrdí, že za odlesňování mohou jejich „nepřímí dodavatelé“ – tedy farmy, na kterých se skot narodí, kde je vykrmován, a odkud je následně přeprodáván dalším farmám nebo jatkám. Tři největší brazilské společnosti zpracovávající maso, JBS, Minerva a Marfrig, říkají, že ačkoli pečlivě sledují své přímé dodavatele, nemohou být jisty, že v řetězci všech jejich dodavatelů se přece jenom nevyskytuje někdo, kdo se podílí na odlesňování.

Brazilská vláda do boje proti ohni nasadila přes 44 tisíc vojáků.
Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi...

Poslední zjištění však ukazují, že právě například koncern JBS je v kontaktu s alespoň jedním nepřímým dodavatelem, který byl za odlesňování potrestán. A nejen to. Firma JBS, která zaměstnává na celém světě čtvrt milionu lidí, již dříve nakupovala dobytek od nepřímých dodavatelů spojených s trestnými činy v oblasti životního prostředí, odlesňování a jinými zločiny v Amazonii. Obvinění navíc přichází v době, kdy brazilská vláda čelí ostré mezinárodní kritice za to, že dala volnou ruku firmám podílejícím se na kácení lesů v Amazonii.

Výše zmiňovaná společnost Ronaldo Venceslau Rodrigues da Cunha, se kterou navzdory porušování zákonů firma JBS spolupracuje, se dostala do křížku s úřady v roce 2012. Firmě byla udělena pokuta ve výši 2,2 milionu brazilských realů (9,8 milionu korun) za odlesňování deštného pralesa na půdě v Aripuaně, a navíc na ni úřady uvalily embargo na využívání 1455 hektarů půdy. Embarga se ukládají za porušování životního prostředí a slouží jako trest a ochranné opatření, aby se půda mohla zotavit.

„Třínohé cesty“

Deník The Guardian však nezaložil celý případ na jedné fotografii. Podobných příspěvků byly desítky. Farma Aripuană byla v letech 2018 až 2019 zpustošena několika lesními požáry a řidiči masné firmy JBS „sbírali skot“ z farmy a přepravovali jej na jinou ležící pouhých 300 km jižně. Ta již nebyla předmětem embarga a na papíře by se na základě protokolů společnosti JBS na ni mělo nahlížet jako na „čistého“ dodavatele. Záznamy o pohybu skotu pak ukázaly, že během jednoho roku bylo při podobných akcích mezi zmíněnými farmami přepraveno nejméně 7 tisíc zvířat. 

Další dokumenty, které mají britští novináři k dispozici, odhalily, že z „čisté farmy“ následně putovalo kolem 7 tisíc kusů dobytka na jatka JBS v Juině a Juara v Mato Grosso. Další příspěvky řidiče ukazují, jak přepravuje dobytek mezi různými farmami, i z farem na jatka. Tyto trasy mezi více farmami a jatky byly v rozhovorech popsány vedoucími JBS jako tzv. „třínohé cesty“ a zdají se být pro společnost standardním postupem.

Firma JBS ve svém vyjádření uvedla, že „identifikované případy jsou předmětem šetření“. Společnost již prý spolupracuje na „zelené“ verzi záznamů o pohybu skotu s brazilským ministerstvem zemědělství, které mají případně ukázat ekologický stav zásobujících farem.

Vývoz brazilského hovězího masa třemi největšími brazilskými zpracovateli – společnostmi JBS, Minerva a Marfrig – za poslední tři roky výrazně vzrostl a řada jejich produktů se nachází v evropských supermarketech. „V celé Evropě existuje systém sledování dobytka, aby lidé věděli, kde se telata rodí, a mohou být sledovány jejich životy,“ uvedl k tomu pro deník Guardian britský poslanec Angus MacNeil.

„Brazílie musí zaručit sledovatelnost skotu, který vyváží, jinak budou následovat odvetná opatření,“ dodal.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...