Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Amazonii mýtí výrobci masa. Na jejich propojení s nelegálním kácením pralesa upozornil řidič kamionu

Drancování Amazonie (ilustrační foto) foto: Reuters

BRASÍLIA/PRAHA - Pozornost brazilských a britských novinářů v posledních dnech upoutal jeden z řidičů společnosti JBS, jedné z největších firem zpracovávající maso. Na sociální sítě totiž umístil snímky, které podle médií dokazují propojení masného průmyslu s nelegálním kácením amazonského pralesa.
  5:00

Řidič na jedné fotografii zabral svůj vůz před cedulí „Fazenda Estrela do Aripuană – 15 km“, odkazující na jižní konec deštného pralesa. Zjevně mířil na farmu u města Aripuană na severozápadě státu Mato Grosso, provozovanou společností Ronaldo Venceslau Rodrigues da Cunha. 

Firma podle svých webových stránek v současné době chová a vykrmuje 102 tisíc kusů skotu na 16 lokalitách o rozloze přibližně 72 tisíc hektarů pastviny.

Amazonii mýtí výrobci masa.

Nebylo by na tom nic znepokojujícího, kdyby právě zmiňovaná farma nebyla v minulosti pokutována za odlesňování. A řidič koncernu JBS nepřevážel dobytek na jinou „čistou farmu“. Podle reportérů deníku The Guardian se tak ukazuje, že kácení stromů v pralesní Amazonii se děje často v režii firem, které zpracovávají maso.

Ty ovšem kritiku odmítají a tvrdí, že za odlesňování mohou jejich „nepřímí dodavatelé“ – tedy farmy, na kterých se skot narodí, kde je vykrmován, a odkud je následně přeprodáván dalším farmám nebo jatkám. Tři největší brazilské společnosti zpracovávající maso, JBS, Minerva a Marfrig, říkají, že ačkoli pečlivě sledují své přímé dodavatele, nemohou být jisty, že v řetězci všech jejich dodavatelů se přece jenom nevyskytuje někdo, kdo se podílí na odlesňování.

Brazilská vláda do boje proti ohni nasadila přes 44 tisíc vojáků.
Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi...

Poslední zjištění však ukazují, že právě například koncern JBS je v kontaktu s alespoň jedním nepřímým dodavatelem, který byl za odlesňování potrestán. A nejen to. Firma JBS, která zaměstnává na celém světě čtvrt milionu lidí, již dříve nakupovala dobytek od nepřímých dodavatelů spojených s trestnými činy v oblasti životního prostředí, odlesňování a jinými zločiny v Amazonii. Obvinění navíc přichází v době, kdy brazilská vláda čelí ostré mezinárodní kritice za to, že dala volnou ruku firmám podílejícím se na kácení lesů v Amazonii.

Výše zmiňovaná společnost Ronaldo Venceslau Rodrigues da Cunha, se kterou navzdory porušování zákonů firma JBS spolupracuje, se dostala do křížku s úřady v roce 2012. Firmě byla udělena pokuta ve výši 2,2 milionu brazilských realů (9,8 milionu korun) za odlesňování deštného pralesa na půdě v Aripuaně, a navíc na ni úřady uvalily embargo na využívání 1455 hektarů půdy. Embarga se ukládají za porušování životního prostředí a slouží jako trest a ochranné opatření, aby se půda mohla zotavit.

„Třínohé cesty“

Deník The Guardian však nezaložil celý případ na jedné fotografii. Podobných příspěvků byly desítky. Farma Aripuană byla v letech 2018 až 2019 zpustošena několika lesními požáry a řidiči masné firmy JBS „sbírali skot“ z farmy a přepravovali jej na jinou ležící pouhých 300 km jižně. Ta již nebyla předmětem embarga a na papíře by se na základě protokolů společnosti JBS na ni mělo nahlížet jako na „čistého“ dodavatele. Záznamy o pohybu skotu pak ukázaly, že během jednoho roku bylo při podobných akcích mezi zmíněnými farmami přepraveno nejméně 7 tisíc zvířat. 

Další dokumenty, které mají britští novináři k dispozici, odhalily, že z „čisté farmy“ následně putovalo kolem 7 tisíc kusů dobytka na jatka JBS v Juině a Juara v Mato Grosso. Další příspěvky řidiče ukazují, jak přepravuje dobytek mezi různými farmami, i z farem na jatka. Tyto trasy mezi více farmami a jatky byly v rozhovorech popsány vedoucími JBS jako tzv. „třínohé cesty“ a zdají se být pro společnost standardním postupem.

Hořící Amazonie jako globální problém? Odpovědi na nejčastější otázky k ekologické katastrofě

Firma JBS ve svém vyjádření uvedla, že „identifikované případy jsou předmětem šetření“. Společnost již prý spolupracuje na „zelené“ verzi záznamů o pohybu skotu s brazilským ministerstvem zemědělství, které mají případně ukázat ekologický stav zásobujících farem.

Vývoz brazilského hovězího masa třemi největšími brazilskými zpracovateli – společnostmi JBS, Minerva a Marfrig – za poslední tři roky výrazně vzrostl a řada jejich produktů se nachází v evropských supermarketech. „V celé Evropě existuje systém sledování dobytka, aby lidé věděli, kde se telata rodí, a mohou být sledovány jejich životy,“ uvedl k tomu pro deník Guardian britský poslanec Angus MacNeil.

„Brazílie musí zaručit sledovatelnost skotu, který vyváží, jinak budou následovat odvetná opatření,“ dodal.

Autor: