7. června 2019 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký expolicista, zatčený pro nečinnost během masakru, byl propuštěn na kauci

Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské... | foto: Reuters

Miami Někdejší zástupce šerifa Scot Peterson, který byl v úterý zatčen pro svou nečinnost při loňské střelbě na střední škole ve floridském Parklandu, byl propuštěn na kauci 39 500 dolarů a musí do 48 hodin úřadům odevzdat pas. S odvoláním na mluvčí kanceláře státního zástupce o tom informovala agentura Reuters.

Masakr na škole v Parklandu si loni v únoru vyžádal 17 mrtvých. Peterson, který byl v době střelby ozbrojen, stál před budovou školy a proti střelci nezasáhl.

Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson (vpravo) - opouští...
Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské...

Peterson byl ve vazbě od úterý, zatčen byl na základě obvinění v 11 bodech. Státní zástupce Mike Satz oznámil, že šestapadesátiletému muži hrozí, že bude odsouzen za zanedbání dětí, hrubou nedbalost a za podání křivé výpovědi ohledně toho, co v době střelby dělal. V případe obvinění ve všech bodech mu hrozí doživotí.

Peterson měl za úkol chránit střední školu v Parklandu, 27minutové video z bezpečnostních kamer zveřejněné měsíc po incidentu ale ukázalo, že stál celou dobu před budovou, zatímco střelec uvnitř 17 lidí zabil a dalších 17 zranil.

Původně byla kauce stanovena na 102 000 dolarů, soudkyně ale nakonec souhlasila, že jí sníží na 39 500 dolarů a nařídila Petersonovi do dvou dnů odevzdat cestovní pas. O několik hodin později byla kauce zaplacena a Peterson propuštěn.

Podle právních expertů jde o jeden z prvních, ne-li první případ, kdy byl v USA zatčen policista za nečinnost.

Pro dvaadvacetiletého střelce Nicolase Cruze žádá prokuratura trest smrti. Cruz nabídl, že se k činu přizná výměnou za doživotí. To ale prokurátoři odmítli.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.