6. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amerika se vzpamatovává z šoku. Oba masoví vrazi byli podle svého okolí nenápadní a ničím nevyčnívali

Vigilie držená na místě činu za oběti střelby. Dorazili i známí lokální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vigilie držená na místě činu za oběti střelby. Dorazili i známí lokální... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Oba masoví vrazi, kteří o víkendu v USA postříleli 29 lidí, byli podle svého okolí nenápadní a ničím nevyčnívali. Někteří čelní demokraté obviňují prezidenta Trumpa, že svojí protiimigrantskou rétorikou k podobným tragédiím přispívá.

Byl to milý, vždy dobře naladěný chlapík, který se zajímal o společenské dění i o kulturu a nikdy nemluvil o násilí. Tak popsal podle agentury AP jeden z obyvatel města Dayton čtyřiadvacetiletého Connora Bettse, který krátce po půlnoci ze soboty na neděli během jediné minuty připravil poloautomatickou zbraní o život devět nevinných lidí. Jeho samotného pak zastřelili policisté a zřejmě tím zabránili ještě většímu masakru. 

Střelec z El Pasa na kamerovém záběru.
Americký prezident Donald Trump promluvil před kamerami o střelbách v El Pasu a...

Zatímco nad motivem střelce z Daytonu se zatím vznášejí jen samé otazníky – Betts nezanechal žádný vzkaz, současně studoval i pracoval, neměl záznam v rejstříku trestů a celkově vedl spořádaný život –, u druhého víkendového masového vraha, který v obchodním komplexu v texaském El Pasu v sobotu postřílel dvacet lidí, vyšetřovatelé prošetřují konkrétní stopu. Vraždil jedenadvacetiletý bělošský mladík Patrick Crusius a jen pár minut před začátkem střelby se na internetu objevil rozsáhlý „manifest“ čítající 2350 slov, který kritizuje „hispánskou invazi do Texasu“ a brojí proti „mísení ras, které přináší problémy s identitou“. 

Text rovněž vyjadřuje podporu vrahovi z novozélandského Christchurche, který v březnu ve dvou mešitách postřílel 51 lidí. Manifest nazvaný „Nepohodlná pravda“ byl ale nepodepsaný a policie do uzávěrky LN nepotvrdila, že jeho autorem je s jistotou Crusius. Vyšetřovatelé přesto pracují s rasovým motivem vraždy v El Pasu jako s jedním z možných. Přisvědčuje tomu jak místo, které střelec pro svůj čin zvolil (obchodní dům v pohraničním městě El Paso, kde většina obyvatel jsou Latinoameričané), tak skutečnost, že Crusius žil na předměstí tisíc kilometrů vzdáleného Dallasu a do El Pasa zjevně přijel cíleně. Mezi jeho dvaceti oběťmi je sedm Mexičanů. 

Podle informací listu USA Today, jehož reportér hovořil s Crusiusovými sousedy, se rodina ničím nevymykala. Vrah v roce 2017 bez problémů vystudoval střední školu a pak se zapsal na nástavbu. Více informací zatím není k dispozici, Crusiusova rodina s médii nekomunikuje. Na rozdíl od Bettse se Crusius po činu vzdal policii a nyní se nachází ve vazbě. Prokuratura jej viní z vnitrostátního terorismu a další obvinění zřejmě budou následovat. Za dvacet zmařených životů mu hrozí trest smrti.

„Snažíte se vyvolat strach“

V souvislosti s oběma víkendovými případy masové střelby se ve Spojených státech vedle kriminálního vyšetřování rozjely také politické rozmíšky. Někteří čelní demokratičtí politici přímo obvinili republikánského prezidenta Donalda Trumpa z toho, že svými minulými výroky proti imigrantům podporuje ve společnosti nenávist proti přistěhovalcům, která se může zhmotnit v masové zabíjení. 

Nejostřeji se vyjádřil Robert O’Rourke, který usiluje o demokratickou nominaci pro prezidentské volby v roce 2020. „Existuje přímá spojnice mezi Trumpovými nepřátelskými výroky na adresu imigrantů a rapidním růstem zločinů z nenávisti,“ řekl O’Rourke televizi CNN. „Je to jasné (...) Máme tu prezidenta, který mluví o Mexičanech jako o lidech, kteří páchají zločiny a znásilňují. Snaží se v nás vyvolat strach,“ dodal demokratický politik. Také Joe Biden, nejsilnější z demokratických kandidátů, se do Trumpa opřel. „Musíme pojmenovat problém: bílý nacionalismus. Ideologie posilovaná prezidentem, která podporuje oheň nenávisti,“ napsal Biden na Twitteru. 

Prezident Trump útoky v El Pasu a Daytonu odsoudil na Twitteru i veřejným vystoupením. Také pochválil policii za „rychlé a profesionální zásahy“. Nicméně odpovědi na novinářskou otázku, jak hodlá řešit dlouhodobý problém s mimořádně vysokým počtem zločinů páchaným v USA střelnými zbraněmi, se prezident vyhnul. „Tento problém máme dlouhá léta (...) Ti střelci jsou velmi, velmi vážně duševně nemocní,“ konstatoval pouze Trump.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!