Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
24. dubna 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australští piloti dostali novou příručku. Při bombardování mají brát ohledy na ženy

F-35 Lightning II Královského australského letectva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy F-35 Lightning II Královského australského letectva. | foto: Wikimedia/U.S. Air Force photo by Airman Pedro Mota

Canberra Nová doktrína Královského australského letectva (RAAF) instruuje piloty, aby se při bombardování více zamýšleli nad genderovými rolemi ve válečných zónách. Příručka „Gender v leteckých operacích“ například upozorňuje na to, že zničení klíčového mostu může mít výrazný dopad na život místních civilistů, zejména žen.

Každá akce podle doktríny může mít svoje nežádoucí efekty. „Pokud je například vojenským cílem most, přes který nepřítel transportuje zbraně, ten samý most může být jedinou cestou, kterou lokální obyvatelé dopravují vodu a dříví na oheň,“ píše se v příručce pro australské piloty. Na jednu stranu tak zničení mostu poskytne vojenskou výhodu, na druhou však vzhledem ke genderovým rolím ve společnosti bude nutit ženy chodit po nebezpečnějších, neznámých a méně osvětlených cestách.

Přeneseně se tak podle doktríny ještě zhorší postavení žen ve vojenských oblastech, protože se zvýší výskyt sexuálního a genderově podmíněného násilí. Ženy ve válce už tak do velké míry čelí znásilňování, uvádí příručka. Muži jsou zase údajně kvůli své genderové roli tlačeni k aktivní účasti v bojích, což se týká i mladých chlapců.

Vojenští představitelé novou doktrínu tvrdě kritizují. „Takže nesestřelíte most, protože po něm chodí ženy, a o tři dny později tam letíte znovu a nepřítel mezitím most využil k umístění protiletecké obrany a sestřelí vás,“ řekl prezident Australské asociace veteránů pro udržování a vytváření míru Bruce Relph podle deníku Daily Telegraph. Vedení RAAF si podle jeho slov jen „kryje vlastní zadky“. „Takhle válka nefunguje. Válka je krutá,“ podotkl.

„Potřebujeme piloty trénovat jako válečníky do boje, ne jako válečníky za sociální spravedlnost,“ doplnil bývalý vojenský důstojník Bernard Gaynor pro Daily Telegraph na účet doktríny vydané australským ministerstvem obrany.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!