Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Boje o Náhorní Karabach i přes domluvené příměří pokračují, odstřelování hlásí obě strany

Raketa v ulicích Náhorního Karabachu, foto: AP Photo

Jerevan/Baku - Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach, ovládaný arménskými separatisty, pokračují. Znepřátelené strany se opět navzájem obvinily z porušování příměří, které v sobotu v Moskvě domluvili ministři zahraničí. Dohoda ale podle agentury AFP zůstává „mrtvým dokumentem,“ který zjevně neplní svůj účel.
  21:40

Ázerbájdžánské síly ráno obnovily intenzivní dělostřelecké ostřelování severního a jihovýchodního úseku karabašské fronty, uvedlo arménské ministerstvo obrany. „Naše vojska, respektující humanitární příměří, si udržují převahu na celé frontě,“ tvrdí naopak ázerbájdžánské ministerstvo obrany v komuniké o odražení údajných arménských nočních útoků.

Arménie z Náhorního Karabachu hlásí další mrtvé, ozbrojený konflikt nadále pokračuje

Jerevan rovněž obvinil Ankaru, že letadlům s humanitární pomocí brání v přístupu do arménského vzdušného prostoru. Arménský premiér Nikol Pašinjan v rozhovoru s agenturou RIA Novosti uvedl, že Jerevan je připraven dodržovat klid zbraní, a zdůraznil, že je třeba najít pro všechny strany přijatelný kompromis.

Zničené ulice v Náhorním Karabachu,
Muž prohlíží škody napáchané na místních budovách.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev turecké stanici NTV řekl, že mírové procesy začnou až ve chvíli, kdy bude Ankara přizvána k vyjednávání. „Turecko zde hraje roli, na což má právo. Historicky tomu tak bylo,“ řekl Alijev.

Konflikt eskaloval ve středu, kdy Ázerbájdžán ohlásil zničení taktických raket v arménském pohraničí a premiér Pašinjan připustil dílčí ústup arménských sil. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nabídl vyslání ruských pozorovatelů na frontovou linii a ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým tureckým protějškem naléhal na dodržování příměří; Ankara v konfliktu vystupuje jako spojenec Baku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan popřel vyslání syrských žoldnéřů na Kavkaz a obvinil Arménii ze snahy „trvale okupovat ázerbájdžánské území“.

Boje o Karabach nehledě na příměří pokračují, to mělo vejít v platnost v sobotu

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

K potyčkám mezi znepřátelenými stranami dochází často, ale současné boje, které vypukly 27. září, jsou označovány za nejtěžší od uzavření příměří v roce 1994 a vyžádaly si již stovky mrtvých.

Autor: