Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Británie přijme hongkongské občany, prosadí-li Čína bezpečnostní zákon, uvedl Johnson

Britský premiér Boris Johnson. foto: ČTK/AP

Londýn/Hongkong - Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Británie je připravená pomoci hongkongským občanům a téměř třem milionům z nich otevře své dveře, pokud Čína v bývalé britské kolonii prosadí kontroverzní bezpečnostní zákon. Johnson tak učinil prostřednictvím článku, který ve středu publikoval britský deník The Times. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová ve středu sdělila, že čínská vláda od záměru prosadit zákon neupustí.
  11:49aktualizováno  13:34

V textu s názvem We will meet our obligations, not walk away (Neotočíme se zády ke svým závazkům a splníme je) Johnson zopakoval dřívější sdělení britského ministra zahraničí Dominika Raaba o tom, že pokud Čína obávanou právní normu prosadí, budou moci hongkongští občané, kteří mají britský pas pro osoby v zámoří přicestovat do Británie na období 12 měsíců bez nutnosti víza místo dosavadních šesti měsíců a po uplynutí tohoto období budou moci požádat o prodloužení.

Správkyně Hongkongu obvinila i další země z ‚dvojího metru.‘ Čínský parlament schválil kontroverzní zákon

V Hongkongu je asi 350 000 držitelů tohoto pasu. Dalších 2,5 milionu hongkongských občanů, kteří jsou narozeni do chvíle, kdy Británie předala v roce 1997 Hongkong Číně, na něj mají nárok a Johnson připomněl, že o něj mohou požádat. Držitelé získají v Británii další práva jako pracovní povolení, což jim otevře cestu k získání britského občanství. Podle premiéra by šlo o jednu z největších změn vízového systému v britské historii.

Johnson vyjádřil naději, že tyto kroky nakonec nebudou potřeba, hongkongská správkyně Carrie Lamová, která ve středu uskutečnila návštěvu do Pekingu, ale potvrdila, že centrální čínská vláda od záměru prosadit zákon neustoupí, píše agentura Reuters. Lamová také v úterním rozhovoru pro čínskou televizní stanici CGTN ubezpečila, že hongkongská vláda rozhodnutí čínské vlády podporuje.

Hongkong jako klenot v ekonomickém světě

Přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong schválil minulý týden čínský parlament na svém plenárním zasedání. Návrh bude nyní podle televize BBC předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Na základě této právní normy budou moci pekingské orgány zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost. Podle kritiků tím Hongkong přijde o výsady, jež mu zaručuje princip „jedna země dva systémy“, podle něhož má Peking tuto bývalou britskou kolonii spravovat.

Také Johnson ve svém textu podtrhl, že zákon by omezil hongkongskou svobodu a autonomii, a svůj článek uzavřel tím, že Británie si přeje zachování režimu „jedna země dva systémy“. Britský ministr zahraničních věcí Dominic Raab v úterý varoval před tím, že tvrdý zásah Číny ohrožuje hongkongskou ekonomickou prosperitu a přirovnal Hongkong ke „klenotu“ v ekonomickém světě.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab během projevu v dolní komoře parlamentu.

Vůči tomuto výroku Dominika Raaba se ve středu vymezilo čínské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí sdělil, že Británie nemá pravomoci na to, aby dohlížela na hongkongské záležitosti. Mluvčí také uvedl, že veškeré hrozby pro hongkongskou stabilitu a prosperitu přicházejí od zahraničních sil.

Autor: