Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský nejvyšší soud začal řešit největší ústavní kauzu posledních let, otázku brexitu

Protestující před britským nejvyšším soudem, kteří chtějí zůstat v EU, v době... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující před britským nejvyšším soudem, kteří chtějí zůstat v EU, v době... | foto: AP/ČTK

LONDÝN Britský nejvyšší soud v pondělí začal projednávat odvolání vlády proti rozhodnutí vrchního soudu, podle něhož se k odchodu Británie z Evropské unie ještě musí vyjádřit britský parlament. Projednávání případu je veřejné a má skončit ve čtvrtek. Verdikt, zda spustit odchod je v pravomoci vlády či parlamentu, je očekáván počátkem ledna.

Podle místních komentářů se jedná o jednu z nejvýznamnějších ústavních kauz posledních mnoha let. Před budovou soudu demonstrovali zástupci i odpůrci brexitu.

Vrchní soud počátkem listopadu rozhodl, že proces takzvaného brexitu nemůže začít bez souhlasu parlamentu. Vláda je naopak přesvědčena, že má pro takový krok mandát daný referendem, v němž se koncem června Britové vyslovili pro odchod z EU a jehož výsledek by měli všichni respektovat.

Státní zástupce Jeremy Wright v pondělí u nejvyššího soudu argumentoval tím, že parlament řádně projednal a schvaloval konání referenda, a proto další schvalování zákonodárců v této otázce není nutné. „Tento případ vznáší otázky, které souvisejí se samotným jádrem našeho ústavního systému,“ prohlásil. Zdůraznil, že po referendu „není cesty zpět“.

Stěžovatelé, investiční manažerka Gina Millerová a kadeřník Deir dos Santos, kteří záležitost dali k soudu, však argumentovali tím, že brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí. To se podle navrhovatelů nemůže stát bez souhlasu parlamentu. Soud nižší instance jim dal za pravdu a skalní stoupenci brexitu v tomto vývoji vidí ohrožení samotného odtržení od unie.

Hlavní soudce David Neuberger zahájil dnešní rokování před právníky, novináři a zástupci veřejnosti tím, že odsoudil hrozby a urážky, které zazněly na adresu Millerové. „Vyhrožování a nadávání lidem za to, že uplatňují své základní právo obrátit se na soud, podkopává zákonnost,“ řekl Neuberger. Podle médií některé anonymní vzkazy hrozily ženě smrtí. Soudce se zastal i vrchního soudu, jehož tři soudce některé listy označily za zrádce. Zdůraznil, že soudy jsou nestranné a řídí se jen zákony.

Experti: Parlament by šel s vládou

Podle analytiků je nepravděpodobné, že zákonodárný sbor, přestože většina jeho členů byla pro setrvání v EU, by se postavil proti výsledku referenda. Ale zamítnutí vládního odvolání a projednávání brexitu v parlamentu by mohlo zdržet březnový termín oficiálního zahájení rozhovorů Londýna s Bruselem o odchodu, který stanovila premiérka. Také může vyvolat spory o podmínky tohoto odchodu.

Vláda věří, že s odvoláním uspěje, ale někteří právníci si myslí, že její šance jsou malé.

Referendum o členství v EU rozdělilo britskou veřejnost
Protestující před britským nejvyšším soudem, kteří chtějí zůstat v EU, v době...

Vláda po rozsudku vrchního soudu uvedla, že všechny nezbytné přípravy k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, který se týká odchodu ze společenství, budou navzdory soudnímu rozhodnutí pokračovat.

Pro případ, že 11 členů nejvyššího soudu odvolání zamítne, vláda připravila návrh zákona, kterým by rychle požádala parlament, aby jí „dovolil“ aktivovat článek 50 v plánovaném termínu, uvedla dnes zpravodajská stanice BBC.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v listopadu prohlásil, že soudní výnos podle něj zdůrazňuje okamžitou potřebu přenést debatu o podmínkách vyjednávání odchodu země z unie na půdu parlamentu. Šéf liberálních demokratů Tim Farron verdikt uvítal s tím, že Britové by měli dostat šanci vyslovit se ke konečné dohodě o brexitu. „Měli by dostat příležitost říct ne nezodpovědnému ‚tvrdému‘ brexitu, který ohrožuje naši ekonomiku a pracovní místa“.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!