• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

George Bush se svou ženou Laurou. | foto: ČTK

Bush: Berme nepřátele vážně

Svět
  •   7:41
Wahington - Atentáty z 11. září 2001 byly nejkrvavějším útokem na americké území. Zároveň zásadním způsobem ovlivnily náplň úřadování prezidenta George W. Bushe. V duchu těchto akcí se nesou i vzpomínkové akce, které ve Spojených státech začaly již včera.
Významu každoročním ceremoniím dodává i to, že letos jde o výročí páté. „Amerika nadále čelí odhodlaným nepřátelům,“ prohlásil už v sobotu Bush. „Musíme brát slova těchto extremistů vážně. A musíme jednat rozhodně, abychom jim zabránili v naplnění jejich zlých úmyslů,“ dodal americký prezident.

Pro Bushe byly útoky velkou zkouškou - v září 2001 byl v úřadu teprve osmý měsíc. Po krátkém zaváhání se rozhodl reagovat nekompromisně: rozpoutáním útoků proti Afghánistánu, kde měli teroristé z Al Kajdy své základny, a zahájením „války proti teroru“. V období krátce po útocích Bushova popularita raketově rostla, což je v protikladu s dnešním stavem. Páté výročí atentátů dá tedy americkému prezidentovi šanci, aby se opět ukázal jako „muž činu“.

Optimismus i vážnost Již včera večer Bush navštívil kaple sv. Pavla, která se nachází nedaleko Ground Zero - tedy místa, kde stály zničené budovy Světového obchodního centra. Bush v místech „dvojčat“ se svou ženou Laurou položil věnce a květiny. Během dneška Bush posnídá se záchranáři a hasiči a kromě jiného navštíví i místa, kam dopadla zbylá dvě unesená letadla: Washington a Pensylvánii.

 Večer místního času pak pronese televizní projev k národu, podle zpravodaje agentury AFP teprve pátý během jeho úřadování. Trvat by měl mezi 16 a 18 minutami a podle Bílého domu by neměl být politicky zabarvený jako například Bushovo pravidelné rozhlasové poselství z uplynulé soboty. Zde americký prezident vyzýval Kongres, aby co nejdřív schválil legislativu nutnou k ustavení vojenských tribunálů pro zajatce držené na Guantánamu v rámci tažení proti teroristům. Bush na rozhlasových vlnách také obhajoval další kontroverzní opatření - převážení zajatců po světě kvůli výslechům.

 Dnes se ale prezident USA zřejmě pokusí vystupovat jako sjednotitel ostře polarizovaného národa. „Nebude to politický projev. Nebude vyzývat Kongres k činům, ale spíš hodlá reflektovat den, který se nesmazatelně zapsal do naší paměti,“ citovala agentura Reuters prezidentova mluvčího Tonyho Snowa. Podle něj projev „ponese známky optimismu, ale zároveň i vážnosti“.
Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás