4. března 2009 17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý rektor UK chce do europarlamentu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. | foto: ČTK

PRAHA Dlouholetý bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm se bude v červnových volbách do Evropského parlamentu ucházet o křeslo poslance. Jeho kandidaturu za Evropskou demokratickou stranu (EDS) europoslankyně Jany Hybáškové oznámil mluvčí EDS Filip Hubáček.

Za EDS kandiduje i bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová a členka pražského zastupitelstva Jana Ryšlinková. Volební tým Hybáškové podporuje také bývalý náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý, který však svou kandidaturu ještě zvažuje.

"Považuji za svou prioritu posílit pozici české vědy a výzkumu v Evropě," řekl Wilhelm ke své kandidatuře. Ivan Wilhelm byl rektorem UK od roku 1999 do ledna 2006. V letech 2000 až 2006 působil jako předseda České konference rektorů. Vystudoval Fakultu technické a jaderné fyziky na ČVUT. V roce 1965 vstoupil do KSČ, o čtyři roky později byl ze strany vyloučen.

Evropská demokratická strana vznikla loni, zaměřit se chce mimo jiné na ekonomický rozvoj ČR, přijetí eura či energetickou bezpečnost. Strana předpokládá, že na kampaň před evropskými volbami vydá kolem osmi milionů korun. 

Své zástupce v Evropském parlamentu půjdou Češi volit v pátek a v sobotu 5. a 6. června. První české volby do Evropského parlamentu před pěti lety vyhrála tehdy opoziční ODS se ziskem devíti křesel. Komunisté skončili druzí s šesti mandáty, třetí příčku se třemi křesly obsadilo nynější SNK ED. O zbylých šest míst se rovným dílem rozdělili v té době vládnoucí sociální demokraté s lidovci a kandidáty hnutí Nezávislí Vladimírem Železným a Janou Bobošíkovou.
ČTK, Lidovky.cz
  • 7Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.