Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti. Klidně prý použije sílu

Lidé v metru v metropoli Tchaj-pej na Tchaj-wanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v metru v metropoli Tchaj-pej na Tchaj-wanu. | foto: ČTK

Tchaj-pej/Peking  Peking hodlá udělat vše pro to, aby zabránil Tchaj-wanu získat nezávislost na pevninské Číně. V nejzazším případě by se nezdráhal ani použít sílu, oznámil v pátek člen ústřední vojenské komise Li Čan-šu, který je třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny. Informovala o tom agentura AP.

„Pokud přijdeme o možnost na mírumilovné znovusjednocení, lidové ozbrojené složky ... podniknou veškeré nezbytné kroky k důraznému potlačení všech separatistických plánů či akcí,“ sdělil Li na setkání při příležitosti 15letého výročí přijetí zákona, který Čínu opravňuje k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti.

Tchajwanská vláda v reakci na prohlášení uvedla, že odmítá diktátorský režim a před násilím se neskloní. Výhrůžky Pekingu jsou podle tchajwanského úřadu pro kontinentální Čínu porušením mezinárodního práva.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Páteční diplomatická přestřelka navazuje na čtvrteční prohlášení čínského premiéra Li Kche-čchianga. Ten uvedl, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Kritika ještě zesílila poté, co čínský parlament ve čtvrtek v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v pátek vyjádřila podporu Hongkongu návštěvou knihkupectví, které si na Tchaj-wanu otevřel hongkongský disident, jenž ve městě pod čínskou samosprávou prodával texty kritizující čínskou vládu a z Hongkongu musel odejít kvůli hrozbě postihu z Pekingu. „Svobodný Tchaj-wan podporuje svobodu v Hongkongu,“ napsala prezidentka na papírek, který nalepila na jednu z polic v obchodě.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč