• schránka
  • Přihlásit Můj účet
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Dánsko zpřísnilo zákon o znásilnění. K sexu je nyní potřeba souhlas, tím může být třeba i dotyk

Svět
  •   10:19
Kodaň - Dánsko zpřísnilo své zákony týkající se znásilnění. Podle nového zákona, který ve čtvrtek schválil dánský parlament, musí vyjádřit oba partneři jasný souhlas s pohlavním stykem. Zákon vstoupí v platnost 1. ledna, informovala agentura Reuters.

Dánsko zpřísní zákon o znásilnění, bude nutný souhlas se sexem. Ten má různé podoby

Na základě dosavadních dánských zákonů byl styk kvalifikován jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasil či se mu bránil.

„Od nynějška je jasné, že pokud obě strany nevyjádří se sexem souhlas, pak se jedná o znásilnění,“ uvedl v prohlášení dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup. Dánská agentura Ritzau již dříve napsala, že za souhlas bude možné považovat slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i „nepřímo“, například polibky, dotyky či zvuky.

Aplikace zaznamená souhlas se sexem. Předejde žalobám a vyjasní, co oba v posteli čekají

V Dánsku je podle ministerstva spravedlnosti ročně obětí znásilnění nebo pokusu o znásilnění 11 400 žen. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že Dánsko se stalo 12. zemí Evropy, která uznala pohlavní styk bez souhlasu obou stran za znásilnění.

Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost již v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované vinnými ze znásilnění ve 190 případech, loni už to bylo v 333 případech.

Autor: ČTK