• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Sochy u sídla zákonodárného sboru provincie Manitoba skončily svržené na zemi. | foto: Reuters

V Kanadě sílí odpor vůči ‚kulturní genocidě‘. Demonstranti svrhli sochy britských královen

Svět
  •   18:27aktualizováno  18:41
Winnipeg (Kanada) - Sochy britských královen Viktorie a Alžběty II. ve městě Winnipeg se ve čtvrtek staly terčem demonstrantů při příležitosti svátku Dne Kanady, který připomíná založení země britskými koloniemi. Sochy u sídla zákonodárného sboru provincie Manitoba skončily svržené na zemi, nejméně jeden člověk byl zatčen, uvedl zpravodajský web BBC.

Hrůzný nález na pozemku bývalé internátní školy. Byly zde nalezeny ostatky 215 dětí

K výtržnostem došlo za sílícího rozhořčení kolem nálezů v místech bývalých internátních škol pro děti z komunit původních obyvatel Kanady, kde se v posledních týdnech v provinciích Britská Kolumbie a Saskatchewan našlo skoro 1000 hrobů s dětskými ostatky. 

Sochy u sídla zákonodárného sboru provincie Manitoba skončily svržené na zemi.
Sochy u sídla zákonodárného sboru provincie Manitoba skončily svržené na zemi.

Tyto školy, které zpravidla provozovala katolická církev a financovala vláda, fungovaly v Kanadě až do sklonku minulého století a byly dějištěm krutého zacházení s dětmi odtrženými od jejich rodin. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 systém nazvala nástrojem „kulturní genocidy“.

O genocidě původních obyvatel ve čtvrtek hovořili i účastníci protestu ve Winnipegu, informuje agentura Reuters. Sochu královny Viktorie, která panovala v letech 1837 až 1901, nejdříve obarvili na červeno a následně jásali, když ji několik lidí za pomoci lan strhlo k zemi. Podobně skončila opodál stojící socha Alžběty II., která je jakožto současný britský monarcha také formální hlavou státu Kanady.

V Kanadě zemřelo kvůli extrémnímu vedru už přes 130 lidí, teploty se blíží 50 stupňům

Manifestace na podporu původního obyvatelstva se ve čtvrtek konala také v Torontu, v hlavním městě Ottawa zase pochodovaly tisíce lidí na akci s heslem „zrušme Den Kanady“.

Státní svátek, který se slaví 1. července, je připomínkou založení země britskými koloniemi v roce 1867 a tradičně ho doprovází spíše oslavné akce. Letos ovšem řada kanadských měst za skandálu kolem dětských hrobů oslavy zrušila. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že svátek bude „časem přemítání“.

Sounáležitost s původními obyvateli Kanady vyjádřila i britská vláda, když vydala prohlášení odsuzující povalení soch ve Winnipegu. „Myslíme po těchto tragických zjištěních na domorodou komunitu Kanady a zblízka tyto záležitosti sledujeme,“ uvedl vládní mluvčí.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás