• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Alexandr Dubček | foto: Reprofoto

Dubčeka měl prý odstavit puč

Svět
  •   19:23
PRAHA - Spory uvnitř vedení KSČ na konci 60. let málem vyústily ve vnitrostranický převrat proti Alexandru Dubčekovi. Nové informace otiskl slovenský list Pravda.
Na přelomu let 1967 a1968 se údajně uvnitř Komunistické strany Československa připravoval vnitrostranický puč, který měl zabránit nástupu Alexandra Dubčeka do čela strany. S novými informacemi v sobotu přišel slovenský deník Pravda.

Puč proti Dubčekovi připravovali stoupenci prezidenta a dosavadního prvního tajemníka strany Antonína Novotného. Jeho vztahy sDubčekem se vyostřily v říjnu 1967. Podle vojenského historika Michala Štefanského se na přípravách puče podíleli náměstek ministra obrany Vladimír Janko, armádní stranický šéf generál Jan Šejna a náčelník generálního štábu Otakar Rytíř. „Nikdy se jim to však nedokázalo, neboť Rytíř všechno popřel, Šejna zanedlouho utekl na Západ a generál Janko vzápětí spáchal sebevraždu,“ cituje deník Pravda historika Štefanského.

Spory mezi Dubčekem a Novotným naplno vypukly v říjnu roku 1967. Dubček tehdy Novotného tvrdě kritizoval za jeho chování během slavností v Martině. Tehdejší hlavě státu vyčetl, že špatně zachází se Slovenskem, za což mu hrozilo disciplinární řízení a stranický trest. Sporu podle deníku Pravda využili další vlivní lidé ve vedení KSČ, kteří požadovali, aby byly funkce prvního tajemníka strany a prezidenta republiky odděleny.

Novotný si tehdy na pomoc pozval nejmocnějšího muže socialistického bloku, šéfa ruských komunistů Leonida Brežněva. Ten mu ale moc nepomohl. Po setkání s Novotným a Dubčekem totiž koncem roku 1967 prohlásil okřídlené „Eto vaše dělo.“ KSČ dostala výběr svého prvního muže do vlastních rukou.

Vedení strany měl o přerozdělení moci jednat ještě před vánočními svátky, nakonec ale byla volba odložena na 5. leden 1968. Atehdy přišla chvíle generála Šejny a jeho lidí. Vánoční přestávku chtěli využít pro tichý převrat za asistence armády.


Více si přečtěte
v pondělním vydání deníku


Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás