Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afričtí pytláci chtěli ulovit nosorožce. Při útěku před policií ale narazili do kozy a zabili se

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Zimbabwe Čtyřčlenná skupina zimbabwských pytláků minulou středu při dopravní honičce se strážci rezervace narazila autem do kozy a převrátila se. Dva členové gangu nehodu nepřežili, stejně jako koza. Zbylí dva muži nyní čelí podezření z nelegálního lovu vzácného nosorožce.

Podle Radio Nehanda spatřila policie a strážci nedaleko rezervace Bubye Valley skupinku čtyř pytláků, kteří šli očividně po stopě nosorožce. „Policejní mobilní jednotka spatřila podezřelé pytláky, kteří vycházeli z rezervace Bubye Valley a zamířili k nedaleké vesnici Jopembe, “ řekl prokurátor soudu v Beitbridge.

Když si všimli, že je hlídači a policie sledují, zrychlili svou Toyotu Wish, jenže narazili do kozy a ztratili nad vozem kontrolu. Toyota sjela z cesty a převrátila se. Ve vraku auta policie našla čtyřčlennou posádku a teleskopickou zaměřovací pušku. Dva muži zemřeli při převozu do nemocnice. Zbylí dva přeživší nedokázali poskytnout policistům věrohodnou odpověď na to, jak se do situace dostali a trestní orgány je obvinily z nezákonného lovu chráněného zvířete. Nyní jsou ve vazbě, kde zůstanou minimálně do 28. června. 

Nehoda se stala minulou středu na jihu Zimbabwe u města Beitbridge poblíž hranic s Jihoafrickou republikou. Bubye Valley je místem, kde je čtvrtý nejvyšší výskyt nosorožců černých dvourohých.

19.června 2019 v 11:53, příspěvek archivován: 20.června 2019 v 16:18

2 would-be rhino poachers killed when their car overturned during a police chase in Bubye Valley Conservancy in Zimbabwe; the other 2 from the same gang have appeared in court in Beitbridge https://t.co/nkvdsUrDbn

„Mají to, co si zasloužili,“ a další reakce v podobném duchu se objevily na Twitteru.

Letos v květnu byli zabiti ve stejné chráněné oblasti dva pytláci při přestřelce s hlídači. Další incident s pytláky řešili hlídači i v dubnu, kdy si jich ale včas všimli. 

Podle zprávy The African Conservation Telegraph čítá populace černých nosorožců v Zimbabwe nyní kolem 475 jedinců. Než se v roce 1993 podařilo pytláctví částečně dostat pod kontrolu bylo jich v zemi méně než 400. Přesto tam bylo podle Zimbabwe’s Herald od roku 2000 zabito kolem 750 nosorožců. Nosorožci se cení pro jejich rohy, které mohou mít na černém trhu hodnotu až desítky tisíc dolarů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...