Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomická krize zachránila dvě stě tisíc kanadských tuleňů

Svět

  9:04
OTTAWA - Kanada letos vyčerpala pouze čtvrtinu kvóty na lov tuleňů. Podle mluvčí kanadského ministerstva rybolovu zabila 72.156 těchto mořských savců z 280.000 povolených kusů. Letošní sezona lovu tuleňů, který je každoročně terčem kritiky ochránců zvířat, skončila v pondělí.

Tuleň foto: AFP

Jako důvod výrazného propadu počtu ulovených kusů uvedlo ministerstvo klesající cenu tulení kožešiny. Kvůli ekonomické krizi se totiž celosvětově zmenšila poptávka po luxusním zboží z této suroviny. Obchodníci v reakci na to snížili cenu kožešiny až na devět euro (240 korun), což je polovina loňské ceny.

Lov podle ministerstva také ztížil ubývající led podél severního pobřeží Atlantického oceánu. Evropská unie se navíc rozhodla od příštího roku zakázat veškerý obchod s tuleními produkty. To se dotkne nejen kožešin, ale také masa a tuku těchto zvířat, z něhož se vyrábějí vitaminové tablety nebo kosmetické přípravky. Evropský parlament zákaz schválil 5. května a potvrdit ho ještě musejí ministři členských států na jedné z následujících rad EU.

Autoři: ,