Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Assange ve vzteku mazal výkaly po stěnách. Za pomoci kočky měl na ambasádě špehovat

Zatčení Juliana Assange. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatčení Juliana Assange. | foto: youtube.com/Guardian News

LONDÝN/PRAHA Výkaly na stěnách, jízda na skateboardu, slovní i fyzické útoky na zaměstnance ambasády. To jsou podle médií důvody, proč byl minulý týden odebrán azyl australskému rodákovi Julianu Assangeovi na ekvádorském velvyslanectví.

„Ukončili jsme azyl tohoto zkaženého fracka,“ oznámil ve čtvrtek ekvádorský prezident Lenín Moreno v překvapivém projevu. „Od nynějška budeme dávat mnohem větší pozor, abychom udělovali azyl jen těm, kteří jsou jej hodni a nikoliv ubohým hackerům, jejichž jediným cílem je destabilizovat jiné vlády,“ dodala hlava státu. Čím si však taková slova vysloužil spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange, nebylo vůbec jasné.

Prezident sice oznámil, že Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, ale detaily se začaly objevovat až tento týden.

Assange podle informací televize NBC zakrýval bezpečnostní kamery, urážel pracovníky velvyslanectví a dokonce je prý i bezdůvodně fyzicky napadal. Údajně měl bez dovolení procházel diplomatické dokumenty, či nedodržoval základní hygienické normy – v protestu na odříznutí od internetu měl mazat výkaly po stěnách toalet. Ekvádor přitom za jeho sedmiletý azyl na londýnské ambasádě utratil více než 1 milion dolarů ročně.

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.
Policejní dodávka před sídlem Ekvádorského velvyslanectví.

Jak ukazují uniklá videa, Assange se například také v prostorách velvyslanectví učil na skateboardu, či odmítal uklízet po své kočce. Tu mu nakonec museli zaměstnanci velvyslanectví odebrat. Podle britského deníku Daily Mail na tom měly podíl i obavy, že má zvíře v obojku skryté nahrávací zařízení.

Dalším důvodem, který mohl vést k ukončení jeho azylu, bylo zveřejnění fotografií samotného ekvádorského prezidenta na dovolené. Snímky jej zachycují v posteli s řadou pokrmů, mezi nimiž je i humr. Moreno prý okamžitě po jejich zveřejnění usoudil, že za celou akcí stojí Assange a začal podnikat kroky k ukončení jeho azylu.

14.dubna 2019 v 21:02, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 17:41

This is why Julian Assange got the boot from Ecuador's embassy in London. He shared this image of president Moreno living the high life while the rest of the nation is grappling with an economic crisis. #FreeAssange https://t.co/FTvKdK301e

Ještě dříve prý uprchlík nechal na WikiLeaks zveřejnit dokumenty týkající se údajných nelegálních transakcí a úplatků převáděných přes firmu prezidentova bratra. Podle serveru WikiLeaks odnětí azylu znamená porušení mezinárodního práva.

Evkvádorský prezident Moreno pro média uvedl, že dostal od Velké Británie záruky, že Assange nebude vydán do země, ve které by mu hrozil trest smrti.

Nyní sedmačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl. Na velvyslanectví se původně ukryl především kvůli podezření ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010.

Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Po oznámení Assangeova zatčení uvedla pro AFP jedna z žen, které viní Assange ze znásilnění, že chce obnovení procesu. Zakladatel WikiLeaks ale může být vydán i do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu. Spojené státy jen musí vyloučit rozsudek smrti jako formu trestu.

Britské úřady zatykač vydaly v roce 2012, když se Assange nedostavil k jednání ohledně vydání své osoby švédské justici. Britský zatykač tedy nadále platí i přesto, že švédská prokuratura loni v květnu předběžné vyšetřování zastavila.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.