16. ledna 2017 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácká armády v boji o mosulskou čtvrť Šurta postoupila dál k řece Tigris

Ilustrační foto: Irácká armáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Irácká armáda. | foto: AP

BAGDÁD Speciální jednotky irácké armády v pondělí postoupily v boji o město Mosul z východu dál k řece Tigris. Podle zpravodaje agentury Reuters, který je poblíž fronty, se nyní bojuje o čtvrť Šurta. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) se ale brání.

„Začali jsme do té oblasti postupovat, ale před chvílí na nás zaútočili. Do večera postoupíme,“ řekl mluvčí protiteroristických jednotek Sabáh Numán.

Šurta leží v blízkosti řeky Tigris, která protéká Mosulem od severu k jihu a dělí ho zhruba na poloviny. Z východních čtvrtí je už více než 80 procent pod kontrolou armády. Vojáci obsadili několik částí jižně od Šurty a počítá se s tím, že jakmile budou mít pod kontrolou celý východní břeh, začnou postupovat do západních částí města.

Bojovníci IS Mosul obsadili v roce 2014. Boje o něj začaly v říjnu a po kratší přestávce na konci roku se letos ofenziva zrychlila.

OSN uvedla, že za poslední dva týdny z Mosulu uprchlo na 32.000 civilistů, od začátku bojů už 161.000.

Podle obyvatel západní části města, s nimiž Reuters hovořil telefonicky, radikálové brání lidem přejít řeku a dostat se na východ. Velitelé IS prý prchají na západ od Mosulu, směrem k syrské hranici.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!