25. července 2019 21:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zdemoloval desítky palestinských domů v Jeruzalémě. Palestina hrozí vypovězením dohod

Palestinci v troskách rodinného domu v oblasti Silwan v jižní části Jeruzaléma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci v troskách rodinného domu v oblasti Silwan v jižní části Jeruzaléma. | foto: ČTK

Ramalláh Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve čtvrtek označil demolici palestinských domů v Jeruzalémě za etnickou čistku a ohlásil, že Palestinci vypoví všechny dosud uzavřené dohody s Izraelem. Izrael v pondělí zahájil demolice několika desítek domů postavených bez izraelského povolení na východě Jeruzaléma.

Odůvodnil to tím, že jsou stavby příliš blízko bezpečnostní zdi. Domy ale stály na území, na němž o civilních otázkách rozhoduje palestinská samospráva.

V Ramalláhu ve čtvrtek jednalo vedení Organizace pro osvobození Palestiny a Abbás pak oznámil, že sestaví výbor a pověří ho vypovězením všech dohod, jež Palestinci s Izraelem v minulosti podepsali. V jeho prohlášení nejsou uvedeny žádné termíny.

Palestinci s Izraelem uzavřeli několik dohod, které definují bezpečnostní spolupráci a také například sdílení vody. Jak napsala agentura AFP, pokud tyto dohody budou vypovězeny, bude to mít dopad na bezpečnost na Západním břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967. Abbás už Izraeli v minulosti vyhrožoval - například tvrdil, že Palestinci přestanou Izrael uznávat, ale hrozby se nikdy nenaplnily.

Vztahy mezi Abbásovou vládou a Izraelem se zhoršují několik měsíců. Palestinci také přerušili vztahy s USA a obvinili je ze stranění Izraeli.

Demolici domů v Jeruzalému Abbás označil za nebezpečné vyhrocování situace vůči „bezbrannému palestinskému národu“. Izrael v únoru zablokoval část peněz, které měl samosprávě předat z vybraných cel a daní s tím, že samospráva z nich financuje rodiny usvědčených teroristů, kteří jsou uvězněni v Izraeli. Peníze z cel a daní, které pro samosprávu vybírá Izrael ze zboží, tvoří 65 procent palestinských příjmů.

ČTK