Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hnutí Hamás vypálilo přes 650 raket. Po masivním protiútoku Izraele je nakloněno příměří

Palestinská armáda v pásmu Gazy vypálila minimálně 90 raket na jih státu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinská armáda v pásmu Gazy vypálila minimálně 90 raket na jih státu... | foto: ČTK

Jeruzalém Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil armádě pokračovat v útocích na radikály z palestinského Pásma Gazy. Za víkend odtud bylo na Izrael vypáleno více než 650 raket, uvedla izraelská armáda. Nová vlna izraelsko-palestinského násilí si od soboty podle médií vyžádala na palestinské straně 22 mrtvých včetně tří žen a dvou dětí a nejméně osmi radikálů z hnutí Islámský džihád, a také asi 150 zraněných. Na izraelské straně jsou čtyři mrtví a více než stovka zraněných. Šéf hnutí Hamás vládnoucího v Pásmu Gazy Ismáíl Haníja vzápětí signalizoval připravenost k novému příměří s Izraelem.

V prohlášení vydaném v neděli večer Haníja napsal, že příměří je možné, pokud se Izrael také zaváže ke klidu zbraní. Požadoval zároveň ukončení více než deset let trvající izraelské blokády Pásma Gazy, k níž se mezitím připojil také Egypt. Jinak prý budou pokračovat další konfrontace.

Izraelský bezpečnostní kabinet již dříve po několikahodinovém zasedání nařídil armádě pokračovat v protiútocích na Pásmo Gazy. Izraelská armáda poslala na hranici pásma další brigádu a podle svého mluvčího se připravuje na několikadenní boj.

Írán odsoudil podle něj „brutální“ útok Izraele na Pásmo Gazy a obvinil Spojené státy z bezmezné podpory Izraele.

Exploze způsobená protiraketovým systémem v Gaze.
Palestinci v troskách rodinného domu v oblasti Silwan v jižní části Jeruzaléma.

„Díky neomezené americké podpoře tohoto (izraelského) režimu a trapnému mlčení některých islámských vlád nemají sionistické zločiny na okupovaných palestinských územích konce,“ citovala íránská agentura Fars prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí Abbáse Musávího.

„Dnes ráno jsem nařídil IDF (armádě) pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty,“ oznámil Netanjahu v prohlášení.

Palestinští radikálové zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Izraelská armáda zasáhla v Pásmu Gazy 260 cílů.

Útoky odsoudil Zeman i Petříček

„Jako upřímný přítel Izraele důrazně odsuzuji teroristické ostřelování této nám tolik blízké země. Nesmíme teď mlčet, ale hlasitě stát na straně Izraele!“ uvedl český prezident Miloš Zeman k masivnímu raketovému ostřelování Izraele. Eskalaci napětí odsoudil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, stejně jako šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

V pátek při protestech na hranici pásma zahynuli čtyři Palestinci, od soboty pak dalších šest. Mezi palestinskými oběťmi je podle Palestinců i těhotná žena a její čtrnáctiměsíční neteř. Původní zprávy hovořily o matce a dceři, ale palestinské úřady později upřesnily, že šlo o holčičku a její tetu. Izraelská armáda tvrdí, že je nezabila izraelská zbraň, ale palestinská bomba, které nedoletěla k cíli. V noci na neděli jedna z raket zasáhla dům v jihoizraelském Aškelonu a střepina zabila izraelského civilistu.

Armáda oznámila, že při cíleném útoku zabila jednoho z velitelů Hamásu Ahmada Abida Chudrího, který zajišťoval peněžní převody z Íránu k ozbrojeným organizacím v Gaze. Jeho smrt při izraelském náletu potvrdili palestinští svědci.

Izraelští vojáci uvádějí, že v odvetných útocích cílí hlavně na odpalovací zařízení raket a na cíle spojené s radikálními skupinami, které působí v Pásmu Gazy.

V jižním Izraeli byli otevřeny kryty pro civilisty a zůstaly zavřené školy. Jedna z raket zasáhla železniční trať, takže je přerušená železniční doprava mezi Beerševou a Kirjat Gatem.

Mezi oběťmi je osmapadesátiletý Izraelec, jehož v noci zabila střepina při zásahu domu jeho tchýně v Aškelonu. Další Izraelci zemřeli při raketovém útoku, při němž byla rovněž v Aškelonu zasažena továrna a obětem se nepodařilo dostat se včas do krytu. Třetí člověk byl při tomto útoku těžce zraněn.

Zasažena je také univerzitní nemocnice v Aškelonu, který leží severně od Pásma Gazy. Její ředitel uvedl, že nikdo nebyl zraněn, ale že je poškozeno onkologické oddělení. Zařízení zasáhla střepina. Raketu, která na kliniku mířila, sestřelila protivzdušná obrana. Útoky z palestinského území od soboty zranily podle zdrojů z této nemocnice 112 Izraelců a tři zabily.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...