Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět znervózňuje vakcína na covid, skeptičtí k očkováním jsou i Češi. Farmaceutické firmy jsou téměř nežalovatelné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

USA Většina Američanů věří, že vývoj vakcíny na covid-19 je hnán politickými snahami a obávají se, zda bude vakcína dostatečně prozkoumána a otestována. Ztráta důvěry k vakcínám je i evropským trendem, pokles je zaznamenán rovněž v České republice. Důvěru by mohly zvýšit přísná legislativa a tlak na farmaceutické firmy, uvádí server The Conversation.

Závody o vývoj vakcíny se odehrávají po celém světě, aktuálně se pracuje asi na 120 vakcínách. Političtí lídři pak tlačí na výzkumníky, aby s ní přišli co nejrychleji. Nejrychlejší řešení však vždy neznamená nejlepší. Často se objevují obavy, že vakcíny budou uvedeny na trh za účelem politického, vědeckého, ale i ekonomického zisku, zároveň však nebudou dostatečně prověřeny.

Volné ruce pro vývojáře

Tato obava může být do určité míry oprávněná. Americké farmaceutické společnosti totiž de facto nemají jiný důvod klást bezpečnost vakcíny na první místo, než je jejich vlastní odpovědnost. 

Společnosti sice dávají slib, že budou dodržovat vědecké výzkumné a etické standardy a že než bude vakcína uvedena na trh, projde všemi potřebnými kroky testování; na druhou stranu takové sliby nejsou právně vymahatelné.

Ve Spojených státech mají farmaceutické společností v podstatě volné ruce. Vláda v dubnu tohoto roku za účelem vývoje vakcíny na covid-19 zrušila zákon, který měl chránit spotřebitele před škodou způsobenou poskytovatelem vakcíny.

Tím jsou farmaceutické společnosti zbaveny jakékoli právní odpovědnosti za následky, které jejich vakcína uživatelům způsobí, pokud nejde o tzv. „úmyslné pochybení.“ To v praxi znamená, že společnosti mají legální imunitu, tedy jsou téměř nežalovatelné. Na trh mohou vakcínu podle zákona uvést v tu chvíli, kdy bude „rozumné se domnívat, že je efektivní“.

Obnova důvěry

Profesor práva a veřejného zdraví Efthimios Parasidis podle The Conversation navrhuje řešení pro vybudování hodnověrné vakcíny. Důvěru je podle něho možno získat díky nastavení přísných legislativních pravidel pro farmaceutické firmy.

Pokud máme věřit, že na trh bude uvedena bezpečná vakcína, musí za ni ten, kdo ji do světa vypustí, plně zodpovídat, je přesvědčen Parasidis. Zároveň je podle něho nutné zavést kompenzační fondy pro případné problémy, které by vakcína mohla lidem způsobit.

Tento problém se pravděpodobně bude řešit i v České republice, jelikož podle posledních výzkumů zveřejněných ve vědeckém časopise The Lancet důvěra v bezpečnost vakcín klesá. Plně vakcínám důvěřuje pouhých 39 % Čechů.

Evropa je k vakcínám obecně skeptická a podle výzkumu jde Evropanům spíše o bezpečnost než o rychlost, proto bude třeba vytvořit vakcínu nejen co nejrychleji, ale především zajistit, že bude bezpečná a o její hodnověrnosti přesvědčit veřejnost. Legislativní kroky tímto směrem jsou jedním z nabízejících se řešení.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...