Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský lék na chřipku zabírá na Covid-19, tvrdí Číňané. Nefunguje ale u těžších případů

Koronavirus v Číně. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Číně. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

TOKIO/PEKING Japonský lék, který se používá hlavně na běžnou chřipku, podle čínských zdravotnických úřadů výborně funguje i proti onemocnění Covid-19 způsobené novým typem koronaviru. Podle čínského ministerstva vědy lék favipiravir, známý též jako avigan, vykazuje výsledky u pacientů ve Wu-chanu a Šen-čenu.

„Má vysoký stupeň bezpečnosti a je jasně efektivní během léčby,“ řekl na adresu přípravku člen vedení ministerstva Čang Sin-min. Pacienti, jimž byl podáván, přestali vykazovat známky nákazy po zhruba čtyřech dnech, zatímco běžný průměr je 11 dnů. Rentgenové snímky plic navíc ukázaly zlepšení u 91 procent pacientů. Celkem zatím favipiravir lékaři využili na 340 lidech.

Výrobce, japonská společnost Toyama Chemical z koncernu Fujifilm, odmítl slova čínských úřadů pro The Guardian komentovat. Akcie firmy ale i díky pochvale ze strany Číny vyletěly za den o více než čtrnáct procent.

Lékaři v Japonsku využívají favipiravir pro klinické studie léčení nemoci Covid-19. Podávají ho pacientům s mírnými až středními příznaky s nadějí, že se koronavirus v těle nebude rozmnožovat. Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že lék nefunguje moc dobře u pacientů těžkými příznaky nemoci. „Dali jsme ten lék asi 70 nebo 80 lidem, ale zdá se, že nefunguje tak efektivně v případech, kdy už se virus v těle rozšířil,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Podobná omezení podle The Guardian mají i antivirotika, která se běžně podávají pacientům s HIV – lopinavir a ritonavir. 

V roce 2016 japonská vláda například dodala favipiravir do Guiney, kde měl pomoci bojovat s epidemií eboly. K případnému nasazení proti Covid-19 by lék potřeboval plné posvěcení ze strany japonské vlády, vzhledem k tomu, že se původně jedná o lék na chřipku.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...