Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jihokorejská prezidentka po havárii trajektu rozpustila pobřežní stráž

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje pláče během svého projevu k tragédii... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje pláče během svého projevu k tragédii... | foto: Reuters

SOUL Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se v pondělí formálně omluvila za zkázu jihokorejského trajektu Sewol, na jehož palubě v polovině dubna zahynulo kolem 300 cestujících. V televizním projevu oznámila, že se rozhodla rozpustit pobřežní stráž jako instituci a její pravomoci přenést na nově zřízenou národní bezpečnostní agenturu. Vyšetřovací funkce pobřežní stráže převezme policie.

Z 476 cestujících a členů posádky na palubě trajektu bylo 339 dětí a jejich učitelů na školním výletě. Zachránit se podařilo jen 172 osob; zbylí se pravděpodobně utopili. Měsíc po katastrofě se podařilo najít 281 mrtvých těl, dalších 23 zůstává pohřešovaných a potápěči stále prohledávají vrak plavidla.

"Omlouvám se národu za bolest a utrpení, které pociťoval každý," uvedla Pak Kun-hje. "Konečná odpovědnost za nezvládnutí incidentu leží na mně," konstatovala prezidentka, která se za zkázu trajektu omluvila už potřetí.

Pobřežní stráž podle ní nejen neplnila své úkoly, ale ve své dosavadní podobě by dalším případným katastrofám ani nedokázala zabránit. "Nemá dostatek lidí, peněz ani výcviku," dodala.

HAVÁRIE TRAJEKTU SEWOL:

Pobřežní stráž selhala

Jihokorejská pobřežní stráž se po katastrofě stala terčem tvrdé kritiky za údajná pochybení při vyhledávání a záchraně obětí. Prezidentka v televizním projevu uvedla, že záchranné akce pobřežní stráže byly selháním. Nová vládní agentura má proto její funkce převzít.

Kapitán a tři členové posádky byli minulý týden obviněni z vraždy a dalších 11 přeživších členů posádky bylo obviněno ze zanedbání povinností. Policie zahájila vyšetřování posádky poté, co vyšlo najevo, že většina jejích členů včetně kapitána utekla z potápějící se lodi, aniž se pokusila pomoct mnoha na smrt odsouzeným pasažérům.

Vyšetřovatelé zjistili, že trajekt Sewol byl přetížený nadměrným nákladem a plul příliš rychle, když se převrátil při rutinní plavbě na výletní ostrov Čedžu.

Žena stojí v

Žena stojí v "Zahradě žlutých stužek" - památníku havárie trajektu Sewol. Na...

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...