Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jméno nového šéfa komise chtějí mít lídři na summitu v červnu, oznámila Merkelová

Svět

  22:28aktualizováno  29. května 0:27
BRUSEL - Prezidenti a premiéři 28 zemí Evropské unie chtějí mít o jménu osoby, kterou europarlamentu navrhnou jako příštího předsedu Evropské komise, jasno na řádném unijním summitu 20. a 21. června. Novinářům to po dnešní neformální večeři se svými partnery z ostatních evropských zemí řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová a Donald Tusk na úterním summitu lídrů EU. foto: Reuters

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk proto nyní zahájí konzultace nejen s hlavními městy, ale také s představiteli nově zvoleného Evropského parlamentu. Tusk sám řekl, že se zástupci EP se sejde hned, jak budou připraveni.

Merkelová chce do čela EK lidovce Webera. Macron hodlá nejprve vyřešit směřování unie

Tusk ale také upozornil, že prezidenti a premiéři v úterý u večeře nehovořili o konkrétních jménech, ale o způsobu, jak se takového jména dobrat. Merkelová před novináři doplnila, že důležitá bude také debata o konkrétních prioritách budoucí komise, tedy o tom, co bude nový předseda a jeho tým dělat. Podotkla, že debata se přímo či nepřímo rozšíří na čtyři pozice: kromě šéfa komise půjde také o nového šéfa Evropské rady, tedy Tuskova nástupce, nového vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku po Federice Mogheriniové a též nového předsedu europarlamentu.

Europarlament v úterý odpoledne vyslal summitu EU jasnou zprávu o tom, že si většinově přeje využít systému s takzvanými vedoucími kandidáty, míní Merkelová. Takový vývoj by velmi pravděpodobně do čela komise dostal kandidáta ve volbách vítězné Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, kterého Merkelová podporuje. Ne všichni její kolegové z Evropské rady jsou ovšem s využitím systému, pro který se vžilo německé označení „spitzenkandidáti“, zcela spokojeni, uvedla německá kancléřka s tím, že mezi premiéry a prezidenty, kteří v úterý seděli kolem stolu, jsou kromě zástupců EPP i reprezentanti evropských socialistů a liberálů.

Předseda summitů EU Tusk zdůraznil loňské rozhodnutí šéfů států a vlád, že proces výběru nového šéfa komise není automatický, to ostatně zdůraznil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Potřebujeme silné vůdce s bohatými zkušenostmi a silnou legitimitou,“ prohlásil po skončení pracovní večeře šéf Elysejského paláce, jehož vyjádření míří právě proti Weberovi, který nevykonával významnou exekutivní funkci.

Tusk však naznačil, že ani odpor části zemí vůči kandidátům nominovaným europarlamentními skupinami nemusí znamenat konec jejich nadějí. „Zároveň ale fakt, že někdo je spitzenkandidát, neznamená automatickou diskvalifikaci. Naopak, může to zvýšit jeho či její šanci,“ upozornil šéf summitů. Budoucí předseda komise tak podle něj musí mít podporu europarlamentu i členských zemí, které reprezentuje summit EU.

Lídři unijních zemí dnes podle Tuska jednali i o vyváženosti vedení jednotlivých institucí pokud jde o rozdělení postů mezi zástupce různých evropských regionů či mezi muže a ženy. Macron zdůraznil, že pro něj je téma vyváženosti klíčových postů prioritou.

„Je pro mne důležité, abychom měli genderovou rovnováhu, abychom jmenovali dva muže a dvě ženy,“ řekl novinářům o obsazení vůdčích postů unijní administrativy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat