• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Jihokorejský voják na rozhledně v demilitarizované zóně na břehu řeky Imdžin v Pchadžu | foto: Profimedia.cz

KLDR a Jižní Korea se před 30 lety dohodly na usmíření. Napětí však trvá

Svět
  •   9:18
13. prosince 1991 podepsaly Severní a Jižní Korea dohodu o usmíření a neútočení. KLDR ji však o 22 let později vypověděla a napětí mezi nimi začalo vzrůstat. Země zůstávají od války z let 1950-1953 technicky stále ve válečném stavu. Konflikt tehdy skončil jen příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.

Smlouva o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci, kterou obě země podepsaly 13. prosince 1991, byla jedním z prvních významných kroků ke zlepšení vztahů.

Obě strany se v pětistránkovém dokumentu mimo jiné zavázaly, že budou respektovat svůj politický a společenský systém, nebudou se vměšovat do vnitřních záležitostí partnera, ukončí konfrontaci a budou připravovat mírovou smlouvu. 

V prosinci 1991 byla také parafována smlouva o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní, která vstoupila v platnost o dva měsíce později. Oba státy se však nebyly schopné dohodnout na podmínkách vzájemných inspekcí a otázka jaderných zbraní nadále zůstává jedním z neuralgických bodů ve vzájemných vztazích.

V roce 2000 se konal první summit vůdců obou korejských států, kdy se sešel tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. 

Napětí na Korejském poloostrově se začalo znovu stupňovat od března 2013, kdy Severní Korea vypověděla dohodu z roku 1991 o neútočení se svým jižním sousedem. Pchjongjang také zrušil dohodu o příměří z roku 1953, jíž skončila tříletá korejská válka. Nejvyšší představitelé korejských států se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. 

Rozhovory zaměřené na odstranění nukleárních zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí však nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

KLDR v současnosti i nadále provádí raketové testy, podle expertů se nejspíše snaží vyvíjet tlak na Spojené státy a Jižní Koreu kvůli zmraženým jednáním ohledně svého jaderného programu. KLDR podle agentury AP souběžně s testy raket předkládá Soulu podmíněné mírové nabídky.

17. září 2021

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás