27. února 2019 7:47, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR může prosperovat jako Vietnam, řekl Trump. Sešel se s vietnamským prezidentem

Americký prezident Donald Trump a vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc. | foto: Manan Vatsyayana/Pool via Reuters

Hanoj Americký prezident Donald Trump se ve středu několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem. Prezidenti se sešli k rozhovoru a podpisu obchodní dohody. Šéf Bílého domu později poobědvá s vietnamským premiérem Nguyenem Xuanem Phucem.

Trong je zároveň generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu, a je tudíž nejmocnějším politikem asijské země. Hlavním účelem pobytu Trumpa v Hanoji je však chystaná schůzka s Kimem. Podle údajů Bílého domu by se měla uskutečnit ve 18:30 místního času (12:30 SEČ).

Podle agentury AP Trump označil vztahy mezi USA a Vietnamem za příklad toho, čeho může dosáhnout Severní Korea, pokud se vzdá jaderných zbraní.

Trump a Kim mají po vzájemném uvítání v hotelu Metropole nejdříve hovořit asi 20 minut mezi čtyřma očima a následně se obě delegace sejdou k večeři, která by měla trvat přibližně půldruhé hodiny. Další jednání jsou plánována na čtvrtek.

Uvítání Donalda Trumpa na letišti v Hanoji.
Vietnamští vojáci hlídají vlak, který přivezl severokorejského vůdce Kim...

Poprvé se spolu Trump a Kim sešli před osmi měsíci na historickém summitu v Singapuru. Stejně jako tehdy je i nyní hlavním tématem otázka jaderného odzbrojení Korejského poloostrova.

‚KLDR může prosperovat jako Vietnam‘

Severní Korea bude prosperovat jako Vietnam, pokud se vzdá jaderných zbraní. Napsal to ve středu ráno na Twitteru americký prezident Donald Trump. Právě ve vietnamské metropoli Hanoji se ve středu setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterého v tweetu označil za svého přítele.

„Vietnam prosperuje jako málo míst na Zemi. Severní Korea by na tom byla stejně, a velmi rychle, pokud by denuklearizovala,“ napsal americký prezident. Dodal, že potenciál je ohromný a pro jeho „přítele Kim Čong-una“ jde o velkou příležitost, jaká v dějinách téměř nemá obdoby.

V pozdějším twitterovém příspěvku šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea v úsilí o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova pomohou. Zároveň odmítl kritiky týkající se jeho postupu vůči KLDR a označil je za „falešné zprávy a dohady“. Jakých kritik se jeho reakce týkala, Trump neupřesnil.

Trump se s Kimem sejde ve středu večer místního času nejdřív mezi čtyřma očima. Následovat bude pracovní večeře za účasti jejich poradců. Hlavní část jednání druhého summitu mezi Trumpem a Kimem je plánována na čtvrtek.

Na historické schůzce loni v červnu v Singapuru se Trump a Kim společně zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

ČTK