Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Londýně nákaze podlehl 13letý chlapec. Ve Španělsku má potvrzený koronavirus už přes 94 tisíc lidí

Cedule ve výloze londýnské lékárny foto: Reuters

Madrid - Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za den od vypuknutí epidemie. Celkem již v zemi zemřelo 8189 pacientů. Také počet nově potvrzených případů, jichž bylo za posledních 24 hodin evidováno na 9200, je dosud nejvyšší denní nárůst. Počty nakažených a obětí rostou také v dalších evropských zemích.
  12:22aktualizováno  22:08

Ve Španělsku je už víc nakažených lidí než v Číně. Koronavirus má i šéf úřadu, který oznamoval údaje

Podle úterního oznámení ministerstva zdravotnictví se ve Španělsku dosud potvrdilo 94 417 případů nákazy, téměř 19 300 lidí se už uzdravilo.

Nové údaje podle deníku La Vanguardia dokládají, že se přerušil klesající trend nových případů. V pondělí oznámilo ministerstvo zdravotnictví 812 nových obětí, což bylo o necelé tři desítky méně než o den dříve, a poprvé za více než týden bylo v pondělí nových obětí oproti předchozímu dni méně. V procentuálním srovnání denní nárůsty počtu nakažených i obětí klesaly od středy, tento trend se ale v úterý přerušil.

Žena kouká z okna madridské nemocnice.
Členové španělské královské stráže vyrazili do ulic Madridu dezinfikovat.

Deník El País připomněl, že počty skutečně nakažených jsou ve Španělsku, stejně jako jinde ve světě, vyšší, protože kvůli nedostatku testů se prověřují jen lidé s vážnými symptomy. Podle odhadu expertů je nakažených asi 10krát více, než uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Itálie od neděle hlásí 812 nových obětí, počet nakažených přesáhl 100 tisíc

Nejvíce postiženým regionem v rámci španělské monarchie je madridský region, kde k úternímu dni zaznamenali celkem 27 509 potvrzených případů a 3603 obětí. Druhý nejhůře postižený region v zemi je Katalánsko s dosud 18 773 případy nákazy a 1672 oběťmi.

Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených do úterního rána přibylo 3009, což představuje čtrnáctiprocentní nárůst na 25 150. Oznámilo to britské ministerstvo zdravotnictví. Z údajů britského statistického úřadu ONS ale vyplývá, že celková bilance obětí nákazy koronavirem je v Británii zřejmě až o čtvrtinu vyšší, než uvádějí dosavadní údaje ministerstva zdravotnictví. Ta totiž započítávají pouze osoby, které s nemocí COVID-19 zemřeli v nemocnici.

V Londýně v úterý nákaze v jedné z nemocnic podlehl 13letý chlapec. Zdravotníci o něm odmítli zveřejnit jakékoli další informace. Podle televize Sky News ale neměl žádné jiné zdravotní problémy. „Nárůst počtu úmrtí je šokující a zneklidňující,“ řekl v reakci na nejnovější statistiky člen britského kabinetu Michael Gove a dodal, že se nelze odhadnout, kdy smrtelné případy dosáhnou vrcholu.

Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím nejvyšší nárůst při srovnání dvou následujících dnů, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví list Le Figaro. Obětí nemoci, kterou způsobuje virus SARS-CoV-2, je ve Francii celkem již 3523. Výrazně přibylo také lidí, kteří se koronavirem nově nakazili. V pondělí jich bylo podle úřadů 44.550, v úterý již 52 128. Obětí nemoci COVID-19 přibylo za posledních 24 hodin 17 procent. 

Bilance, kterou každý večer zveřejňuje zástupce francouzského ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon, zahrnuje pouze oběti COVID-19, které zemřely ve francouzských nemocnicích. Skutečný počet mrtvých tak může být mnohem vyšší. V brzké době chce ale vláda do oficiální statistiky zařadit i údaje o obětech z domovů důchodců a léčeben dlouhodobě nemocných.

V Rakousku testy potvrdily nákazu již u 10 019 lidí. Dohromady bylo v alpské republice provedeno 52 344 testů na přítomnost koronaviru. Nejvíce nakažených má nadále spolková země Tyrolsko, která sousedí s Itálií (2334). Následují Dolní a Horní Rakousy (1629 a 1599), které hraničí s Českem. Až na třetím místě tabulky je Vídeň, která má 1390 potvrzených případů nákazy.

„Je jasné, že se nyní nacházíme ve fázi, která je trochu klidem před bouří,“ varoval dnes v rozhovoru s internetovou televizí oe24.TV rakouský kancléř Sebastian Kurz. V pondělí rakouská vláda ohlásila další zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. V obchodech s potravinami a drogeriích s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních budou moci lidé nakupovat již jen v rouškách. V platnost nařízení vstoupí v pondělí 6. dubna.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 600 na 16 176. Nemoci COVID-19 podlehlo 373 lidí. Pondělní statistika uváděla 295 obětí.

Ředitel Spolkového zdravotního úřadu (BAG) Daniel Koch dnes řekl, že situace ve Švýcarsku se uklidní zřejmě až počátkem léta. Na rozdíl od Rakouska, ale i Česka či Slovenska, Švýcarsko povinnost nosit roušku na veřejnost zavádět nehodlá. Podle ministra zdravotnictví Alaina Berseta se totiž zatím neprokázalo, že by roušky nějak výrazně před virem chránily.

Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) obětí epidemie 583, potvrzených infekcí úřad registruje 61 913. Na 16 100 nakažených už se vyléčilo. Durynské město Jena zatím jako první větší v Německu oznámilo, že zavede částečnou povinnost nosit roušky na veřejnosti.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (14 810 nakažených a 162 obětí), které sousedí s Českem. Výrazně zasažené jsou také nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (13 225 nakažených a 117 obětí) a Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (12 334 nakažených a 165 obětí).

Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Informoval o tom Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Nakažených je v zemi 12 595, o 845 více, než v pondělí. Vláda oznámila, že restriktivní opatření přijatá proti šíření nákazy prodlužuje do 28. dubna.

V Belgii se v úterý počet obětí zvýšil na 705, z nichž téměř stovka zemřela v posledních 24 hodinách. Naději však lékaři spařují v tom, že již druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých kvůli nebezpečné respirační chorobě do nemocnic. Celkový počet prokázaných případů zvýšil na 12 775. 

Zemi v úterý zarmoutila zpráva o úmrtí dvanáctileté dívky, která je nejmladší dosud známou z více než sedmi stovek zdejších obětí nemoci COVID-19.

„Ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale jsme v bodě obratu,“ řekl dnes médiím lékař Emmanuel André, který v těchto dnech funguje jako vládní mluvčí pro boj s koronavirem. Podobně se vyjadřují i další zdravotníci.

Autor: