Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mladá kurdská žena chtěla překvapit snoubence v Británii, utopila se ale v průlivu La Manche

V Lamanšském průlivu se ve středu převrátil člun s migranty, 27 jich zemřelo. foto: GONZALO FUENTESReuters

První identifikovanou obětí středeční tragédie, při níž se v Lamanšském průlivu utopilo 27 migrantů, je čtyřiadvacetiletá kurdská žena ze severního Iráku, informovala v sobotu na svém webu britská BBC. Marjam Núrí Mohamed Aminová podle britské veřejnoprávní stanice cestovala do Británie za svým snoubencem, který už v zemi žije.
  16:06

„Když odjela z Kurdistánu, byla velmi šťastná, nemohla věřit, že se s ním setká,“ popsala pro BBC přítelkyně utopené migrantky Imann Hassanová.

Její snoubenec stanici řekl, že o jejím pokusu překonat Lamanšský průliv v lodi s dalšími migranty dopředu nevěděl, její příjezd měl být překvapení. Na nebezpečnou cestu se podle něj vydala ještě s příbuznou. 

Když nafukovací člun začal ztrácet vzduch, snoubenka mu napsala a popsala, co se děje. V poslední zprávě prý vyjádřila naději, že je někdo připluje zachránit.

Pomoc však přišla pozdě a neštěstí přežili pouze dva lidé - jeden člověk z Iráku a druhý ze Somálska, píše BBC. Agentura Reuters nehodu označila za nejhorší podobnou tragédii v Lamanšském průlivu v zaznamenané historii.

Informaci o utopení Marjam Núrí Mohamed Aminové potvrdil také její strýc, který zároveň dodal, že rodina nyní čeká na repatriaci těla do Iráku.

„Chtěla lepší život, vybrala si Británii, ale zemřela. Nikdo si nezaslouží takto zemřít,“ řekla její přítelkyně Hassanová.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat